21 dzieł Polaków z Białorusi zawisło na ścianach Galerii N w Łomży. Plenerową wystawę malarstwa rodaków zorganizowała Hanka Gałązka, Prezes Oddziału Łomżyńskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Na płótnach zobaczymy Pułtusk, który malarze odwiedzili we wrześniu.
Elżbieta Gołowska, Anastazja Chobotowa, Helena Miciajewa, Żanna Czysta, Stanisław Górski, Walentyna Mikuć, Paweł Kastusik i Irena Krzewicka są młodymi ludźmi, którzy z zamiłowania do sztuki malują to, co im wyobraźnia podpowie. Każdy z nich, czasem nawet w kilku dziełach, ukazuje swoje spojrzenie i interpretację Pułtuska.
- Część obrazów powstawała w domowym zaciszu, w skupieniu. Spotykaliśmy się też całą grupą, omawiając szczegóły i nawzajem się inspirując, spacerując po malowniczym mieście- opowiadali podczas wczorajszego wernisażu prac Elżbieta Gołowska i Paweł Kastusik.
Artyści w swoich dziełach ukazują emocje, przeżycia, a nawet poglądy na świat. Każdy obraz jest niepowtarzalny i wyjątkowy, ukazuje zupełnie inny krajobraz.
Wystawę „Nadnarwiańskie Krajobrazy” malarstwa Rodaków z Białorusi będzie można oglądać do 4. listopada. W Galerii N pojawi się też wystawa „Haft krzyżykowy” Mariusza Tońskiego. Jej wernisaż zaplanowano na 6. listopada na godz. 18:00.
Tekst i foto: Marta Wiska