1100 zł brutto (888,25 zł netto) otrzymają emeryci i renciści w ramach jednorazowego świadczenia pieniężnego, czyli "emerytury plus". Stosowna ustawa podpisana została wczoraj przez prezydenta Andrzeja Dudę. Świadczenie należy się również cudzoziemcom nie mieszkającym w Polsce.
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Trzynastki mają być wypłacane osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Trzynastą emeryturę otrzymają też osoby pobierające tzw. matczyną emeryturę, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, o ile 30 kwietnia będą miały przyznane prawo do tego świadczenia.
Jak informuje Rzeczpospolita, rząd wypłaci "trzynastki" również cudzoziemcom. Ustawa nie nakłada na beneficjenta ani obowiązku mieszkania w Polsce, ani posiadania polskiego obywatelstwa. Według opublikowanych przez dziennik danych, ZUS wypłacał średnio w ubiegłym roku 183 952 emerytury i renty przyznane z zastosowaniem przepisów międzynarodowych.
Ustawa "o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r." wskazuje, iż jest to świadczenie jednorazowe. Wypłacone będzie wraz z majowymi emeryturami i rentami. Według danych Business Insider, świadczenie przysługuje ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom.