Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o trzynastej emeryturze. Oznacza to, że dodatkowe świadczenie w wysokości najniższej emerytury będzie pewne i wypłacane co roku. W tym roku trzynasta emerytura ma trafić do 9,8 mln osób, a koszt tego świadczenia to aż ok. 11,75 mld zł. Ponad dziewięć milionów emerytów i rencistów ma także otrzymać wsparcie w postaci tzw. czternastej emerytury. Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczyć ma ok. 10,6 mld złotych.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przekazuje, że trzynasta emerytura, czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, to jeden z elementów "mądrej i solidarnej polityki senioralnej". Trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury – w 2020 r. będzie to więc 1200 zł (kwota obowiązująca od 1 marca br.). Z kwoty tej nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje, a dodatkowe świadczenie, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie wypłacane z urzędu – bez konieczności składania wniosku.
W tym roku trzynasta emerytura ma trafić do 9,8 mln osób, a koszt tego świadczenia to ok. 11,75 mld zł.
Prezydent Andrzej Duda, nawiązując do ogłoszonego przez minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlenę Maląg przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o tzw. czternastej emeryturze, zapowiedział, że podpisze taką ustawę. Chodzi o projekt ustawy o kolejnym w 2021 roku dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Według projektu wypłata tzw. czternastej emerytury będzie przebiegała na podobnych zasadach, jak wypłata „trzynastek”. Świadczenia będą wypłacane z urzędu, a proponowane rozwiązanie będzie miało zastosowanie do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.
W przypadku czternastych emerytur obowiązywać będzie jednak ograniczenie liczby uprawnionych. To różnica w porównaniu z przepisami dotyczącymi trzynastych emerytur – te otrzymają wszyscy emeryci i renciści. „Czternastka” będzie przysługiwała w 2021 roku. Kto będzie mógł liczyć na wsparcie? Z projektu przepisów wynika, że świadczenie będzie przysługiwało osobom, które w dniu 31 października 2021 roku będą miały prawo do świadczeń określonych w projektowanej ustawie.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy, że dodatkowym rocznym świadczeniem objętych będzie ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość – 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości.
Na wypłatę tzw. czternastych emerytur rząd przeznaczy ok. 10,6 mld złotych, a dodatkowe wsparcie zostanie wypłacone z urzędu, w listopadzie 2021 roku. W wyjątkowych sytuacjach świadczenie będzie wypłacone w grudniu 2021 roku (w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych) oraz w styczniu 2022 roku (w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).
Źródło: MRPIPS/fot.NBP