Dziś kucharz to artysta, kreator smaku, karmienie ludzi to odpowiedzialność, a obserwowanie, jak dania im smakują- to prawdziwa satysfakcja- mówią uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica. Przygotowania oryginalnych potraw (np. ogórka połączonego z białą czekoladą) młodzież uczyła się w sobotę od Jakuba Kuronia. Dania zostały przekazane do spróbowania łomżyniakom, którzy odwiedzili Galerię Veneda.
- Bycie kucharzem to ciężka praca- nie ukrywa Jakub Kuroń ze słynnej rodziny z kucharskimi tradycjami, szef kuchni Biesiady z Kuroniem. - W kuchni jest gorąco, czasem to po prostu harówka. Ale nie wyobrażam sobie, by wykonywać ten zawód bez pasji. Dookoła nas jest tyle smaków, tyle dań i sposobów ich przyrządzenia- opowiada.
W Galerii Veneda uczniowie Staszicówki mogli przygotować ze słynnym mistrzem kuchni bliny z łososiem, ratatouille z polędwicą, a na deser zaskakujące, orzeźwiająco- słodkie połączenie ogórka z białą czekoladą. Ci, którym dane było spędzić w kuchni kilka godzin z Jakubem Kuroniem, nie żałują nawet chwili z poświęconej, wolnej od nauki soboty.
- Kuroń nauczył mnie... prawidłowej, wyprostowanej postawy- mówi przekornie Mateusz, jeden z najzdolniejszych kucharzy, którzy kształcą się w szkole im. Staszica. - A tak naprawdę... to niezwykłe doświadczenie, gotować z kimś tak znanym- przyznaje.
Szefa Biesiady z Kuroniem nie wyklucza, że wspólne gotowanie w Venedzie było dopiero wstępem do nawiązania ściślejszej współpracy z łomżyńską szkołą. Powoli krystalizują się plany letniego gotowania na nadnarwiańskich bulwarach, a z czasem- stworzenia miejsca, w którym uczniowie mogliby na stałe ćwiczyć pod okiem mistrza.
- Za kilka lat to oni będą stanowić o przyszłości polskiej kuchni. W tej chwili mają szansę uczyć się od kogoś lepszego, bardziej doświadczonego, a to wiele daje- nie kryje Jakub Kuroń.
W Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Stanisława Staszica uczniowie zainteresowani gastronomią mogą też zdobyć profesję piekarza, wędliniarza i cukiernika. Szkoła daje młodzieży możliwość darmowego uzyskania prawa jazdy. Jako jedyna w Łomży, za praktyki wypłaca uczniom stypendium.