Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży powołana została w czerwcu 2004 roku. Od tego wydarzenia mija właśnie 15 lat, a przez ten czas mury placówki opuściło blisko sześć tysięcy absolwentów. Wczorajsza gala była doskonałą okazją aby uhonorować wszystkich tych, których określić można "przyjaciółmi PWSIiP".
- Dążenie, aby państwowa uczelnia powstała w Łomży, wyrosło z przekonania, że istnieje bogata tradycja miejskości, jako ważny punkt odniesienia, ale także przyszłość, którą możemy i chcemy projektować ponad podziałami, partykularnymi interesami, wykorzystując do tego indywidualne uzdolnienia, umocowanie społeczne, charyzmę wielu osób - mówił zgromadzonym dr hab. Dariusz Surowik, prof. PWSIiP, rektor łomżyńskiej "Państwówki".
Chociaż 15 lat dla zasłużonych polskich uniwersytetów to zaledwie "kwadrans", dla PWSIiP to całe życie. Po decyzji o utworzeniu uczelni, marszałek Janusz Krzyżewski przekazał jej budynek, który do dzisiaj jest siedzibą uczelni, a także milion złotych na jego remont i adaptację. Początkowo studenci mieli do wyboru jedynie dwa kierunki. Teraz, po 15 latach wszystko wygląda już inaczej. Nieruchomości służących żakom jest więcej, podobnie jak kierunków, które oferuje uczelnia. Obecnie jest to aż 14 kierunków studiów pierwszego i drugiego stopnia na których kształci się około 2 tys. osób.
Wczorajsza gala była doskonałą okazją, aby wręczyć przyjaciołom "Państwówki" specjalne statuetki. Pierwsza powędrowała do wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, który - jak podkreślił - "rzeczywiście sobie na nią zasłużył". Wicepremier do Łomży nie przyjechał z pustymi rękami. Na ręce rektora przekazane zostały dwa symboliczne czeki opiewające na bardzo wysokie kwoty: 5 312 212,40 zł i 4 210 641,65 zł.
15 lat minęło. Co dalej?
- Pomysły są związane między innymi z nowymi regulacjami, które mamy, ponieważ musimy wprowadzić nowy statut uczelni - mówi Dariusz Surowik. - Myślimy o zmianach w sensie rozwoju uczelni. Planujemy zmianę struktury, lekką zmianę struktury, tak żeby jeszcze mocniej rozwinąć działalność naukową uczelni, którą i tak prowadzimy bardzo intensywnie, jeśli chodzi o uczelnie naszego typu - dodaje.
Chociaż niedawno utworzony został kierunek Pedagogika, władze uczelni już myślą o nowych kierunkach inżynierskich. Oczywiście w planach jest także spełnienie warunków niezbędnych, aby przekształcić PWSIiP w akademię.
Więcej w naszej relacji VIDEO