Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed e-mailami z podpisem ZUS-u, których tematem są "zaległe składki". Ich nadawcami są oszuści, którzy próbują uzyskać dostęp do danych zgromadzonych na komputerze odbiorcy. ZUS informuje, że nie wysyła e-maili do swoich klientów.
Już kilkanaście osób poinformowało zakład o dziwnych e-mailach, wysłanych przez ZUS, zawierających w temacie frazę "zaległe składki" i zawierających prośbę o potwierdzenie odebrania wiadomości.
ZUS przypomina, że nie wysyła do swoich klientów korespondencji mailowej. Kontakt drogą elektroniczną ze strony zakładu, możliwy jest tylko w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na taką formę kontaktu wyraził zgodę.
Zakład ostrzega, by pod żadnym pozorem nie odpowiadać na e-maile, które pochodzą według podpisu od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani tym bardziej nie otwierać żadnych załączników w tej korespondencji zawartych. E-maile te, mają najczęściej na celu uzyskanie dostępu do wrażliwych danych komputera, zapisanych w jego pamięci.
W przypadku wątpliwości co do nadawcy otrzymanej wiadomości, klienci ZUS mogą skontaktować się z najbliższą placówką zakładu, lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 22 560 16 00.