Reklama

Ekologia łączy pokolenia. Wyjątkowy piknik rodzinny w Drozdowie [VIDEO i FOTO]

01/06/2026 17:20

Jak w prosty i przyjemny sposób rozmawiać o odnawialnych źródłach energii, segregacji śmieci i ochronie przyrody? Najlepiej z całą rodziną i w otoczeniu pięknej natury. W minioną niedzielę (31 maja) ogrody Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie tętniły życiem. Wszystko za sprawą pikniku rodzinnego „W harmonii z naturą”, który połączył edukację ekologiczną z doskonałą zabawą.

Uczestnicy mogli wziąć udział w animacjach, warsztatach plastycznych i florystycznych, z wykorzystaniem ziół i innych roślin z Doliny Narwi. Rozstrzygnięto też konkurs ekologiczny o tematyce OZE, który przeprowadzony był w szkołach podstawowych.

- W taki sposób najłatwiej trafić do serc i umysłów osób, które w przyszłości mają być świadomymi konsumentami. Z ekologią powinniśmy trafiać zarówno do starszych, jak i młodszych. Dlatego zaprosiliśmy do Drozdowa całe rodziny – powiedziała w rozmowie z nami Anna Gawrych, wicestarosta łomżyński i wiceprezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego.

Reklama

Inicjatorem imprezy jest Związek Powiatowo-Gminny „Łomżyńskie Forum Samorządowe”.  Zadanie zrealizowane zostało w ramach projektu pn. „Samorządy wspierają poprawę sprawności wykorzystywania energii z OZE budujemy magazyny energii elektrycznej i magazyny ciepła”, współfinansowanego przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.

- To bardzo duży projekt, opiewający na ponad 18 milionów złotych. Realizujemy go już blisko 2 lata. Namawiamy mieszkańców makroregionu do budowania instalacji magazynów energii i magazynów ciepła – powiedziała przed naszą kamerą Anna Gawrych.

Reklama

W Drozdowie nie brakowało również przedstawicieli samorządów z innych gmin.

- Zawsze podkreślam, że my, jako gmina Miastkowo, chcemy być gminą eko. Stawiamy na ekologię i wiele naszych działań jest skierowany w tym kierunku. Wybudowaliśmy blisko 25 instalacji, magazynów energii, z których skorzystali nasi mieszkańcy – powiedział Rafał Bąkowski, wójt gminy Miastkowo.

W gminie Zbójna liczy się przyszłość i edukacja:

- Mamy czasy, w których ekologia jest ważna. Mieszkańcy chcą przyłączać się do ekologicznych nowinek. Zauważają, że to nie są puste słowa, a oszczędności. Musimy zostawić naszą planetę w lepszym stanie dla przyszłych pokoleń. W gminie Zbójna duży nacisk kładziemy na segregację – chwalił się Mariusz Nicewicz, przewodniczący Rady Gminy Zbójna.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 01/06/2026 17:37
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości