Nad budżetem obywatelskim będą mogły głosować już 16-latki. Osoby w tym wieku mogą też zgłaszać projekty, których realizacja miałaby zostać pokryta ze środków zapisanych w budżecie. Taką poprawkę do uchwały przegłosowali łomżyńscy radni.
O wprowadzenie poprawki, która na aktywne działanie pozwoli już bardzo młodym ludziom, wnioskował prezydent Mieczysław Czerniawski. W środę radni przyjęli proponowaną nowelizację, oddając inicjatywę w ręce młodzieży. 16-latki mogą zgłaszać projekty w ramach budżetu obywatelskiego i głosować na wybrane przez siebie propozycje.
- Młodzież żywo zareagowała na pomysł realizacji budżetu obywatelskiego. Do ratusza wpłynęły już zapytania od studentów zainteresowanych ideą- mówi Anna Sobocińska, rzecznik prasowy prezydenta miasta. - Jeśli zainteresowanie wśród uczniów i studentów będzie duże, planujemy przeprowadzić spotkania informacyjne w szkołach, na uczelniach, w środowiskach młodzieżowych.
W tym roku mieszkańcy Łomży mają zdecydować o przeznaczeniu 300 tysięcy złotych.
Do 5. marca trwają konsultacje regulaminu budżetu obywatelskiego. Na przełomie marca i kwietnia będzie można już zgłaszać propozycje zadań do realizacji, a pod koniec maja planowane jest głosowanie, które wyłoni najlepsze pomysły.