"Moja mała i wielka Ojczyzna" - takie hasło przyświecało tegorocznej, czwartej już, edycji Wieczoru Patriotycznego, który odbył się wczoraj (7 maja br.) w murach Szkoły Podstawowej nr 7, przy. ul. Mickiewicza. Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Łomży.
- Z wielką przyjemnością, już kolejny raz, biorę udział w tym wydarzeniu. We wcześniejszych latach uczestniczyłam tutaj jako rodzic, w tej chwili patrzę na to z szerszej perspektywy – mówiła, zwracając się do zebranych, wiceprezydent Łomży Agnieszka Muzyk.
Na Wieczór Patriotyczny do Łomży specjalnie przybył także Jerzy Kiszkiel, Podlaski Kurator Oświaty. Pojawili się ponadto reprezentanci Rady Miasta, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, ludzie kultury, harcerze oraz weterani harcerstwa ziemi łomżyńskiej.
Wydarzenie składało się z dwóch odsłon. Najpierw zaprezentowane zostało z widowisko słowno-muzyczne, w którym wystąpili uczniowie klas I C i III C. Dzieci recytowały wiersze o Polsce, śpiewały dawne pieśni, odtańczyły także tradycyjnego poloneza. Nad wszystkim czuwały nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej i zarazem wychowawczynie uczniów wymienionych klas - Ewa Sawicka oraz Bożena Wachowska. To one przygotowywały swoich podopiecznych do tego wydarzenia. - Śpiewając i przekazując pieśni patriotyczne młodemu pokoleniu pielęgnujemy tradycję i uczymy historii – tłumaczy Ewa Sawicka. - Takie inicjatywy należy podtrzymywać, bo "Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć" – dodaje, nawiązując do słów Oscara Kolberga, druga z opiekunek.
W drugiej zaś części odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, przygotowanych przez Katarzynę i Krzysztofa Lipskich, propagatorów tego typu przedsięwzięć. Z tej okazji przygotowane zostały specjalne śpiewniki, które rozdano wszystkim uczestnikom Wieczoru Patriotycznego. Na sali rozbrzmiewały popularne kiedyś "O mój rozmarynie", "Rozkwitały pąki białych róż" czy też "Piechota". W przerwach między pieśniami przedstawiona została krótka historia naszego miasta. Na koniec zastępczyni Prezydenta Łomży przekazała dzieciom koszyczek ze słodyczami.
Wczorajsza impreza połączyła pokolenia. Oprócz dzieci, którzy byli głównymi jej aktorami, w niewielkiej sali gimnastycznej szkoły zjawili się rodzice, oraz liczne grono seniorów. - To jest naprawdę piękna idea. Patriotyzmu powinniśmy się uczyć od najmłodszych lat. - Piosenki przypomniały mi moje lata młodości – mówiła wyraźnie wzruszona, jedna ze starszych pań przybyłych na tę uroczystość.
- Ten wieczór doskonale wpisuje się w zadania wychowawcze szkoły, gdyż naszym priorytetem jest wychowanie oparte o idee patriotyczne i o to staramy się dbać – mówi dyrektor SP nr 7, Halina Szeligowska. Takie spotkania służą przekazywaniu pewnych wartości i tradycji najmłodszemu pokoleniu. Dzieci chętnie się uczą i przystępują do tego typu inicjatyw - podsumowuje dyrektor SP 7, Halina Szeligowska.