Władze województwa podlaskiego rozważają otwarcie filii łomżyńskiego WORD-u w Grajewie. To odpowiedź na plany uruchomienia nowego ośrodka egzaminacyjnego w Ełku, który może przejąć część osób zdających obecnie w Łomży i Suwałkach.
Decyzja o ewentualnym utworzeniu oddziału w Grajewie ma być formą zabezpieczenia wpływów, jakie mogą wyniknąć z otwarcia nowego WORD-u w Ełku. Ten ma powstać na terenie byłej bazy PKS, a jego budowa ma kosztować około 4 mln zł. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego dał już zielone światło dla tej inwestycji. Filia olsztyńskiego WORD-u w Ełku mogłaby ruszyć od przyszłego roku.
- Gołdap, Olecko również Węgorzewo - ci mieszkańcy przyjeżdżają na egzaminy do Łomży albo do Suwałk. Jest to dla nas bardzo ważny teren - mówi członek zarządu województwa marszałkowskiego Jacek Piorunek. W tej chwili, gdy powstanie filia WORD-u w Ełku, jest ogromne zagrożenie, że nasz ośrodek w Suwałkach niestety będzie w stanie takim, że będziemy musieli do niego dopłacać dodatkowe środki finansowe. Jeśli chodzi o Łomżę, na pewno gdzieś 10% strata będzie, ale nie będzie ona aż tak odczuwalna - dodaje
Reklama
Dyrektor łomżyńskiego WORD-u, Robert Czerwiński, podkreśla, że filia w Grajewie mogłaby ruszyć już latem. Wstępne plany zakładają przeprowadzanie egzaminów teoretycznych i praktycznych na kategorie A, A1, A2, AM oraz B i B1. Rocznie placówka mogłaby przeprowadzać około 4 tysięcy egzaminów.
– Planujemy około 4000 egzaminów rocznie. Będzie to też prestiżem dla Grajewa i nie ukrywajmy, że tam też zaczną przyjeżdżać ludzie tak jak do Łomży, żeby zdać egzamin na prawo jazdy – mówi Czerwiński.
Początkowo w oddziale pracować miałoby około ośmiu osób – egzaminatorzy, rejestratorki i obsługa placu. WORD planuje zakup nowych pojazdów: dwóch Hyundaiów, trzech motocykli i dwóch używanych KIA Rio. Koszty mają zostać pokryte częściowo z budżetu własnego, częściowo – przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego.
Ostateczna decyzja o powstaniu filii zależy od sejmiku województwa podlaskiego.