Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły już po raz 17. rozpoczęły się w Łomży. Wśród blisko 600 młodych sportowców - Polaków mieszkających stale za granicą, prym jak zwykle wiodą ci ze wschodu. Po raz pierwszy pojawiła się jednak grupa z Irlandii. Do czwartku rywalizować będą między sobą i młodymi łomżyniakami w 10 dyscyplinach sportowych.
W tym roku inauguracja Igrzysk zorganizowana została w hali sportowej przy II Liceum Ogólnokształcącym. Zaprezentowały się polonijne grupy z Białorusi, Estonii, Litwy, Ukrainy, Irlandii oraz Polski. Łącznie blisko 600 młodych sportowców, którzy przez cztery dni walczyć będą o medale i puchary w klasyfikacjach indywidualnych i drużynowych w 10 dyscyplinach: lekkoatletyka, tenis stołowy, pływanie, szachy, zapasy karate, siatkówka, koszykówka, piłka nożna i strzelectwo.
Rywalizacja sportowa to jednak nie jest główny cel organizacji Igrzysk, które od 17 lat rokrocznie odbywają się w Łomży. Ważniejsze od bicia rekordów i miejsc na podium jest pokazanie młodym Polakom, których rodziny los rozrzucił po świecie, kawałka ojczyzny ich przodków i budowanie więzi z Polską. Młodzież, która przyjeżdża na Igrzyska czasami słabo lub wcale nie mówi po polsku, ale pamięta skąd się wywodzi. Możliwość spotkania z rówieśnikami z Ojczyzny i innych krajów, nawiązywanie znajomości, a czasem nawet przyjaźni, sprzyja integracji międzynarodowej Polonii między sobą, a także z rodakami w kraju.
Hanna Gałązka, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska" Odział Łomża, będącego głównym organizatorem Igrzysk Polonijnych Młodzieży Szkolnej w Łomży dziękowała wszystkim, dzięki którym mogą się one odbyć. Młodzieży życzyła radosnego, przyjemnego i wspaniałego pobytu w Łomży oraz Polsce.
- Życzę jak najlepszych sukcesów sportowych, byście stąd wynieśli dużo radości z takiej sportowej, zdrowej rywalizacji – mówiła Hanna Gałązka.