Reklama

Z łomżyńskiego autobusu na Wielki Mur w Chinach. Wyjątkowa podróż kierowców z Łomży [FOTO]

16/04/2025 17:02

Marzena Roszkowska i Dariusz Żelazny – kierowcy łomżyńskiego MPK – wzięli udział w studyjnym wyjeździe do Chin. Wizyta odbyła się w dniach 31 marca – 6 kwietnia 2025 roku i była nagrodą za bezpieczną oraz ekonomiczną jazdę. Wyjazd ufundowała firma Busnex z okazji 55-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łomży.

Głównym punktem wizyty było zwiedzanie miasta Zhengzhou, gdzie znajduje się fabryka autobusów Yutong – producenta, którego pojazdy obsługują pasażerów w Łomży.

Siedziba zajmuje ponad 100 ha obszaru, co robi ogromne wrażenie. Fabrykę dziennie opuszcza około 300 autobusów. Obecnie Yutongi są eksportowane na cały świat, a ich udział w rynku globalnym wynosi ponad 10% – powiedział Dariusz Żelazny.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć z bliska, jak powstają nowoczesne autobusy – od laboratoriów silników i baterii po strukturę bezpieczeństwa. Szczególne wrażenie zrobiły na nich testy wytrzymałościowe.

Reklama

Wielkim zaskoczeniem był dla mnie test szczelności autobusów. Przeprowadzony jest on w taki sposób, że pojazd zanurza się do pewnej głębokości w specjalnym brodziku. Duże wrażenie zrobiła na mnie również jazda autobusem autonomicznym, czyli bez kierowcy – relacjonowała Marzena Roszkowska.

Na terenie zakładu znajduje się też rozbudowany tor testowy o powierzchni ponad 60 tys. m², przystosowany do sprawdzania pojazdów w ekstremalnych warunkach – z ostrymi zakrętami, dużymi nachyleniami i specjalnym podłożem testowym.

Reklama

Podczas wizyty łomżyńscy kierowcy spotkali się również z kierownictwem firmy. Prezes europejskiego oddziału Yutonga Jack Li podkreślił, że Łomża ma dla niego szczególne znaczenie: kierowcy z tego miasta należą do światowej czołówki, jeśli chodzi o efektywne użytkowanie autobusów – zwłaszcza pod względem niskiego zużycia energii.

W programie wyjazdu znalazło się także zwiedzanie Pekinu, Wielkiego Muru oraz słynnego klasztoru Shaolin.

Po powrocie do Polski kierowcy spotkali się z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim oraz prezesem MPK Januszem Nowakowskim, dzieląc się wrażeniami i doświadczeniami z niezwykłego wyjazdu.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 16/04/2025 17:11
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości