Uczennica jednej z łomżyńskich szkół podstawowych została nagrodzona przez premiera Donalda Tuska. Znalazła się ona bowiem w gronie czternastu finalistów z całej Polski wyróżnionych w konkursie Zainspiruj Premiera.
Ostatniego dnia grudnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła listę laureatów konkursu Zainspiruj Premiera. Został on przeprowadzony, by dowiedzieć się jakie potrzeby, marzenia i oczekiwania od Europy mają dzieci i młodzież. Do udziału w rywalizacji zaproszeni zostali uczniowie klas od 1 podstawówki do ostatniej szkoły ponadpodstawowej.
Ta wyjątkowa rywalizacja zorganizowana została z okazji Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Rozpoczęła się ona 1 stycznia 2025 r. i trwać będzie przez kolejnych sześć miesięcy. W tym czasie to właśnie nasz kraj będzie przewodniczyć pracom Rady UE, organizować spotkania, prowadzić negocjacje i wskazywać kluczowe priorytety dla całej Wspólnoty.
Zadanie konkursowe opierało się przede wszystkim na zastanowieniu się, co dla danej młodej osoby jest w Europie najważniejsze oraz jakie sprawy powinny stać się priorytetem Polski w trakcie Prezydencji. Wybrane cele należało zestawić i przedstawić w dowolnej formie np. filmiku, grafice, tekście, czy też rolce na social media.
Alicja Bogumił, uczennica Szkoły Podstawowej Nr 1 w Łomży, napisała wiersz i jako jedna z czternastu osób zyskała tytuł finalistki tej ogólnopolskiej rywalizacji. Jej wyróżnienie jest tym bardziej znaczące, iż na konkurs wpłynęło ponad 300 prac.
W ramach nagrody Alicja miała zaszczyt uczestniczyć w Gali otwarcia polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej – wydarzeniu, które na długo zapisze się w historii naszego kraju. Odbyła się ona 3 stycznia 2025 r. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.
