Powołujący się na związki z Łomża poseł Jacek Żalek opuścił szeregi Platformy Obywatelskiej. Z partii odszedł w ślad za Jarosławem Gowinem i Johnem Godsonem. W sierpniu został zawieszony w prawach członków sejmowego klubu PO. Czy posłowie zdecydują się na utworzenie nowej partii?
Jacek Żalek o swojej decyzji poinformował dziennikarzy podczas zorganizowanej w Sejmie konferencji prasowej.
Jako powody podjęcia decyzji wskazywał "kneblowanie ust" i decyzję o zawieszeniu w prawach członka partii. Jako kolejne powody podał sprawy dotykające wszystkich Polaków- niezrealizowane obietnice rządu PO, dotyczące m.in. obniżenia podatków, spadku bezrobocia czy szybkiej budowy autostrad.
Konflit między trzema członkami partii a resztą PO rozpoczął się od niesubordynacji podczas głosowania. W lipcu, razem z Jarosławem Gowinem i Johnem Godsonem, Żalek wstrzymał się od głosu podczas głosowania nad obniżeniem progu bezpieczeństwa zadłużenia państwa i zwiększeniem deficytu budżetowego.
Pod koniec sierpnia szeregi Platformy opuścił Godson, kilka dni temu- Jarosław Gowin.
Żalek zaapelował do niego o podjęcie nowej inicjatywy politycznej. Czy to oznacza utworzenie nowej partii? To okaże się zapewne w najbliższych dniach. Politycy zapowiedzieli spotkania z potencjalnymi wyborcami w całej Polsce.