Po ponad miesiącu od przeprowadzenia w większości łomżyńskich szkół ponadgimnazjalnych prawyborów prezydenckich poznaliśmy w końcu ich wyniki. Dla niektórych mogą one być zaskakujące, choć z drugiej strony trzeba podkreślić, że wzięli w nich udział młodzi ludzie, których preferencje polityczne odbiegają często od zapatrywać osób w starszym wieku.
Zwycięzcą łomżyńskich prawyborów okazuje się Janusz Korwin-Mikke, który nieznacznie (o dwa głosy) wyprzedził Andrzeja Dudę. Na trzecim miejscu, już z większą stratą do prowadzącej dwójki, znalazł się Paweł Kukiz. Miejsca na drugim i trzecim stopniu podium zajęli politycy, których wskazują na tych pozycjach ostatnie ogólnopolskie sondaże. Zaskoczeniem natomiast może być zwycięstwo Janusza Korwin-Mikke i niskie poparcie dla urzędującego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Organizatorami łomżyńskich prawyborów byli uczniowie łomżyńskich szkół średnich. Zdołali oni przekonać do swojego pomysłu nie tylko dyrektorów większości szkół w Łomży, ale także prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, który objął to wydarzenie patronatem. Jest to całkiem zrozumiałe zważywszy na dużą wartość takiej inicjatywy w budowaniu postaw obywatelskich wśród młodych ludzi.
- Dla tych osób jest to nauka, która będzie procentowała za kilkanaście lat, kiedy będą one już ukształtowane i będą pełniły ważne funkcje w życiu publicznym. Przeniosą te wartości również dalej, na swoje rodziny i środowiska w których funkcjonują – mówił prezydent Chrzanowski podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej w łomżyńskim ratuszu i podkreślał, że wybory to święto demokracji, a ta inicjatywa jest tym bardziej cenna, gdyż pozwala rozwijać świadomość i kształtować pewne postawy.
Mniej zrozumiałe jest to, że wyniki były długo utrzymywane w tajemnicy...
Organizatorzy zwracają uwagę na liczbę nieważnych głosów oddanych podczas prawyborów.
- 80% z głosów nieważnych to głównie zamalowana cała kratka przy nazwisku, zaznaczenie kandydata, przekreślenie i zaznaczenie następnego, stawianie znaczku "v" tzw. ptaszka czy stawianie "X" obok kratki. Prosimy więc podczas głosowania o umieszczanie na karcie do głosowania dwóch przecinających się linii - apelują.
Poniżej "garść" statystyk...
Oddane głosy: 2725
Głosy nieważne: 245
Procent głosów nieważnych: 9%
oraz wyniki:
Korwin-Mikke Janusz Ryszard ( 685 głosów ) – 27,62 %
Duda Andrzej Sebastian ( 683 głosy) – 27,55 %
Kukiz Paweł ( 310 głosów) – 12,5 %
Ogórek Magdalena Agnieszka ( 226 głosów) – 9,11 %
Komorowski Bronisław Maria ( 214 głosów) - 8,62 %
Kowalski Marian ( 95 głosów) – 3,83 %
Palikot Janusz Marian ( 92 głosy) – 3,7 %
Grodzka Anna ( 75 głosów ) – 3,02 %
Braun Grzegorz Michał ( 32 głosy) - 1,3 %
Jarubas Adam Sebastian ( 29 głosów) – 1,17 %
Wilk Jacek ( 25 głosów) - 1 %
Nowicka Wanda Hanna ( 16 głosów) – 0,65 %
- Bardzo dziękujemy wszystkim szkołom i dyrektorom za współpracę - kończą swoją informację organizatorzy.