Reklama

Zdejmiemy maseczki? Minister Niedzielski o odchodzeniu od restrykcji

09/02/2022 09:04

Minister Niedzielski zapowiedział, że będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji. W pierwszej kolejności zmniejszona ma zostać infrastruktura szpitalna, która służy do walki z COVID-19.

O rekomendacjach dotyczących obostrzeń minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w rozmowie z „Faktem”. Zapowiedział, że w perspektywie miesiąca - bo są przewidywania, że V fala będzie się wygaszała przez najbliższe kilka tygodni - będzie rekomendował stopniowe odchodzenie od restrykcji.

„W pierwszej kolejności będziemy podejmowali decyzję o zmniejszaniu infrastruktury szpitalnej, która służy do walki z COVID-19. Potem krok po kroku będziemy wycofywać się z kolejnych obostrzeń. Jeśli to tempo spadku zakażeń będzie się utrzymywać, to marzec jest bardzo realną perspektywą znoszenia restrykcji.” – mówił minister Adam Niedzielski.

Reklama

Co z maseczkami?

"Jeśli chodzi o maseczki, będę zalecał przede wszystkim, by osoby, które czują, że dotknęła je jakaś infekcja, nosiły maseczki. Maseczki zostaną z nami, nie na zasadzie obowiązku, ale na zasadzie rekomendacji. Myślę, że będzie to istotna prewencja zwłaszcza w takich miejscach jak transport publiczny" – mówił w rozmowie z „Faktem” szef resortu zdrowia, dodając, że koronawirus cały czas będzie zębami, jednak skala zakażeń i zachorowań z punktu widzenia zdrowia publicznego będzie mniej dolegliwa.

Reklama

Możliwe skrócenie nauki zdalnej

Adam Niedzielski powiedział, że jeżeli utrzyma się obecna sytuacja, czyli spadająca liczba zakażeń i nie tak duże obciążenie szpitali, w przyszłym tygodniu razem z ministrem Czarnkiem będą reagowali. „Przywracanie nauki stacjonarnej jest absolutnie priorytetem.” – przekazał.

W planach jest także zmiana zasad izolacji, która ma zostać skrócona do siedmiu dni. Ograniczona ma również zostać kwarantanna, która w przypadku współdomowników zaczynałaby się i kończyła równolegle Możliwe, że rządzący zrezygnują z kwarantanny z kontaktu, czyli wywiadu epidemiologicznego.

Reklama

Więcej w wywiadzie „Faktu

 

zdj. Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości