Finał 41. Edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych Województwa Podlaskiego odbył się 4 marca w Łomży. Zgromadził 53 młodych rolników i uczniów szkół rolniczych.
- Zakres tematyczny olimpiady był bardzo szeroki, począwszy od hodowli zwierząt i uprawę roślin a skończywszy na nowej polityce rolnej – mówi Michał Zarzecki, prezes Podlaskiego Związku Młodzieży Wiejskiej, organizator olimpiady.
- Pytania nie były najtrudniejsze, ale i nie najprostsze, dla kogoś, który nie ma zupełnej wiedzy. Pytano mnie o rolnictwo węglowe i kury nioski – informuje Szczepan Jabłoński z Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, jeden z uczestników olimpiady.
Uczestnicy na początku przystąpili do pisemnego testu wiedzy, a potem najlepsi odpowiadali ustnie przed komisją egzaminacyjną.
Zwycięzcą wojewódzkiego finału 41. Edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych został Adam Barszczewski.
Jednym z organizatorów olimpiady był podlaski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- Jesteśmy dumni, że młodzi ludzie interesują się tematyką rolnictwa i biorą udział w takich olimpiadach. Dopingujemy im i staramy się, żeby było ich jeszcze więcej – stwierdziła dyrektor oddziału Małgorzata Kaźmierczak.
Nagrody podczas finału wręczał Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.
- Olimpiada ta sprawdza poziom wiedzy młodzieży. Należy docenić wszystkich uczestników, ponieważ cieszy się ona renomą. Pytania nie były proste, uczestnicy musieli włożyć sporo wysiłku. Wiedza na pewno posłuży im w dalszej pracy w gospodarstwach rolnych czy firmach z tej branży – zaznaczył Stefan Krajewski.
Wiceminister rolnictwa przypomniał, że w minionych latach nasi rolnicy zajmowali wysokie miejsca na poziomie krajowym.
Akademia wspiera rolników
Wojewódzki finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbył się w murach Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
- To ważne wydarzenie odbywa się w naszej uczelni już od kilku lat. Pokazuje, że warto się uczyć się i zdobywać wiedzę, warto być rolnikiem. Młodzi ludzie muszą rozumieć, że ten zawód jest bardzo ważny. Wykształcenie rolnicze jest istotne nie tylko w gospodarstwie rolnym, ale również na rynku pracy w różnych branżach np. w handlu – podkreślił Ireneusz Żuchowski, rektor uczelni, który jednocześnie dodał: - Wiele firm handlujących nawozami czy środkami ochrony roślin ma problem z pozyskaniem kompetentnych pracowników. - Ale najważniejsze, że młodzi ludzie chcą brać udział w takich olimpiadach i ze sobą konkurować – stwierdził Ireneusz Żuchowski.
Uczestnicy z największą liczbą punktów będą reprezentować województwo podlaskie na finale krajowym, który odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "AGROTECH” w Kielcach.