Reklama

Zmagania młodych na olimpiadzie w Łomży [VIDEO i FOTO]

06/03/2024 07:08

Finał 41. Edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych Województwa Podlaskiego odbył się 4 marca w Łomży. Zgromadził 53 młodych rolników i uczniów szkół rolniczych.

- Zakres tematyczny olimpiady był bardzo szeroki, począwszy od hodowli zwierząt i uprawę roślin a skończywszy na nowej polityce rolnej – mówi Michał Zarzecki, prezes Podlaskiego Związku Młodzieży Wiejskiej, organizator olimpiady. 

- Pytania nie były najtrudniejsze, ale i nie najprostsze, dla kogoś, który nie ma zupełnej wiedzy. Pytano mnie o rolnictwo węglowe i kury nioski – informuje Szczepan Jabłoński z Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku, jeden z uczestników olimpiady. 

Uczestnicy na początku przystąpili do pisemnego testu wiedzy, a potem najlepsi odpowiadali ustnie przed komisją egzaminacyjną.

Reklama

Zwycięzcą wojewódzkiego finału 41. Edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych został Adam Barszczewski. 

Jednym z organizatorów olimpiady był podlaski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

- Jesteśmy dumni, że młodzi ludzie interesują się tematyką rolnictwa i biorą udział w takich olimpiadach. Dopingujemy im i staramy się, żeby było ich jeszcze więcej – stwierdziła dyrektor oddziału Małgorzata Kaźmierczak. 

Nagrody podczas finału wręczał Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.

Reklama

- Olimpiada ta sprawdza poziom wiedzy młodzieży. Należy docenić wszystkich uczestników, ponieważ  cieszy się ona renomą. Pytania nie były proste, uczestnicy musieli włożyć sporo wysiłku. Wiedza na pewno posłuży im w dalszej pracy w gospodarstwach rolnych czy firmach z tej branży – zaznaczył Stefan Krajewski. 

Wiceminister rolnictwa  przypomniał, że w minionych latach nasi rolnicy zajmowali wysokie miejsca na poziomie krajowym.

Akademia wspiera rolników

Wojewódzki finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbył się w murach Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.  

Reklama

- To ważne wydarzenie odbywa się w naszej uczelni już od kilku lat. Pokazuje, że warto się uczyć się i zdobywać wiedzę, warto być rolnikiem. Młodzi ludzie muszą rozumieć, że ten zawód jest bardzo ważny. Wykształcenie rolnicze jest istotne nie tylko w gospodarstwie rolnym, ale również na rynku pracy w różnych branżach np. w handlu – podkreślił Ireneusz Żuchowski, rektor uczelni, który jednocześnie dodał: - Wiele firm handlujących nawozami czy środkami ochrony roślin ma problem z pozyskaniem kompetentnych pracowników.  - Ale najważniejsze, że młodzi ludzie chcą brać udział w takich olimpiadach i ze sobą konkurować – stwierdził Ireneusz Żuchowski. 

Uczestnicy z największą liczbą punktów będą reprezentować województwo podlaskie na finale krajowym, który odbędzie się podczas XXIX Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej "AGROTECH” w Kielcach. 

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości