Reklama

Życzliwy sąsiad lepszy niż monitoring

15/04/2014 09:31

- Nic nie zastąpi sąsiedzkiej czujności- przyznaje Ewelina Szlesińska, oficer prasowy łomżyńskiej komendy policji. - Jeśli wyjeżdżamy na święta, jesteśmy zajęci zakupami i sprawunkami, warto poprosić o zwrócenie uwagi na mieszkanie, bo choć to stare porzekadło, to prawdziwe: złodzieje nie świętują- ostrzega policjantka.

Choć łomżyńska policja nie prowadzi statystyk kradzieży i włamań, do których doszło w gorącym czasie przedświątecznym, mundurowi którzy na co dzień zajmują się tego typu sprawami nie mają złudzeń: okazja czyni złodzieja. Trudno zaś o lepszą okazję, niż zaabsorbowanie uwagi zakupami, zapraszaniem rodziny czy wyjazdem.

- To właśnie odwrócenie uwagi od naszej własności stwarza złodziejowi najkorzystniejsze warunki działania. Dlatego warto pamiętać, że np. w sklepie z ubraniami, podczas mierzenia garderoby, nie odstawiamy torebki na podłogę czy na ladę. Podczas płacenia, unikamy pokazania innym klientom całej zawartości naszego portfela. I jeszcze prosta, choć często pomijana rada: kluczy od mieszkania nie nosimy w tym samym miejscu, co dokumentów z adresem- przypomina Ewelina Szlesińska.

Reklama

W przedświątecznej gonitwie łatwiej nam też zapomnieć np. o zamknięciu wszystkich okien, kiedy wychodzimy z domu. Nierozsądne jest zostawianie otwartych drzwi do mieszkania, kiedy wybieramy się np. do skrzynki na listy czy choćby na chwilę schodzimy do piwnicy.

- Dobrze mieć zaufanych sąsiadów, którzy w razie niebezpieczeństwa- zareagują. O taką sąsiedzką pomoc warto zaś prosić szczególnie wtedy, kiedy wyjeżdżamy na kilka dni- radzi policjantka.

W czasie świąt możemy też liczyć na funkcjonariuszy. Łomżyńska komenda już planuje zwiększenie ilości patroli drogowych i policjantów kontrolujących osiedla i miejskie ulice.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości