Decyzją biskupa łomżyńskiego, Janusza Stepnowskiego w piątek 26 grudnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
W swoim dekrecie duszpasterz naszej diecezji wskazuje, że uroczystość Bożego Narodzenia oraz dni należące do jej oktawy mają w liturgii charakter świąteczny.
- Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, będący dniem w oktawie Narodzenia Pańskiego, zachowuje w liturgii charakter świąteczny i sprzyja przeżywaniu radości chrześcijańskiej oraz umacnianiu więzi rodzinnych i wspólnotowych- czytamy w dekrecie biskupim.
Dyspensa zwalnia od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych wszystkich wiernych diecezji łomżyńskiej oraz osoby przebywające w tym dniu na jej terenie, w piątek 26 grudnia 2025 roku.
Wierni korzystający z niniejszej dyspensy zobowiązani są do podjęcia innych form pokuty, takich jak: ofiarowanie modlitwy w intencji Kościoła, spełnienie uczynków miłości chrześcijańskiej, podjęcie dzieł pobożności lub miłosierdzia.