Uroczysta odprawa pocztów sztandarowych i Msza święta w intencji ojczyzny zainaugurowały oficjalne obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody jak co roku zostały zorganizowane na Pl. Jana Pawła II. Prezydent Mieczysław Czerniawski nawiązał do pielgrzymki papieża do Łomży.
Do pielgrzymki Jana Pawła II do Łomży, z czerwca 1991 roku, prezydent nawiązał w swoim przemówieniu.
- Wówczas tylko mogliśmy marzyć, że dotykamy świętości. Dzisiaj jest to już fakt- podkreślał.
Mieczysław Czerniawski przypomniał też fragment preambuły Konstytucji 3 Maja: "Ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony (…) dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy(…)"- przytacza Anna Sobocińska, rzecznik prezydenta Łomży.
Pod pomnikiem 33 Pułku Piechoty na Pl. Jana Pawła II głos zabrali też: poseł Lech Kołakowski, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek, wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski i starosta powiatu łomżyńskiego Lech Szabłowski.
Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 33 pułku. Na placu, w rytm melodii zagranych przez Łomżyńską Orkiestrę Dętą, zatańczyły mażoretki. Po uroczystej odprawie pocztów sztandarowych uczestnicy uroczystości przeszli na Mszę świętą do łomżyńskiej katedry.