Jubileusz siostry zgromadził wielu przyjaciół i duchownych, którzy chcieli podziękować jej za wytrwałość w wierze i niesłabnące zaangażowanie w pomoc innym.
Miniony tydzień przyniósł ważny jubileusz w życiu siostry Łucji Kwietniewskiej. 22 stycznia minęło dokładnie 75 lat od kiedy wstąpiła ona do Wspólnoty Sióstr Miłosierdzia. Z tej okazji w Muzeum Diecezjalnym zorganizowano wyjątkowe uroczystości, które uświetnili duchowni, siostry zakonne, a także władze Kościoła Łomżyńskiego. Zebrani dziękowali siostrze za jej wielki wkład w pomoc, szczególnie dzieciom i młodzieży, którymi opiekowała się w pierwszych latach posługi w Łomży.
Do podziękowań włączył się biskup Janusz Stepnowski, który podczas mszy dziękczynnej wyraził głęboką wdzięczność siostrze za posługę, a także za ubogacenie diecezji i za 50 lat, które siostra spędziła w naszym mieście, niosąc pomoc potrzebującym. Do Łomży siostra Kwietniewska trafiła pół wieku temu, aby prowadzić oddział Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie.
Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia zostało założone 29 listopada 1633 r. przez Św. Wincentego a Paulo i św. Ludwikę de Marillac w Paryżu. Potoczenie Siostry Miłosierdzia nazywane są szarytkami. Koncentrują się one na pomocy osobom starszym, schorowanym oraz potrzebującym opieki. W Polsce pierwszy dom sióstr powstał w 1659 roku, natomiast pierwsza Prowincja została utworzona w 1712 roku. W 2012 roku obchodzono jej 300-lecie. Obecnie w Polsce posługuje ponad 600 sióstr. W naszej diecezji szarytki mają trzy wspólnoty: dwie w Łomży i jedną w Ostrołęce.
Fot. szarytki.waw.pl