18 grudnia 2011 roku miał miejsce uroczysty ingres biskupa Janusza Stepnowskiego do katedry łomżyńskiej. Biskup Janusz przyjął za dewizę słowa "Gratia et pax", czyli "Łaska i pokój".
Biskup Janusz Stepnowski ur. się 11 lipca 1958 roku w Ostrołęce. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży w latach 1979 - 1985. Na początku studiów seminaryjnych został powołany - w ramach represji rządu komunistycznego wobec Kościoła - do służby wojskowej na sześć miesięcy. Mimo tej przeszkody studia ukończył w przewidzianym czasie.
Święcenia kapłańskie otrzymał dnia 1 czerwca 1985 roku z rąk Księdza Biskupa Juliusza Paetza. Po święceniach został skierowany na studia specjalistyczne na Uniwersytecie w Pamplonie (Hiszpania) - Wydział Prawa Kanonicznego, które ukończył w 1989 r., zdobywając tytuł doktora Prawa Kanonicznego. Od 1 listopada 1989 r. pracował w Watykanie.
11 listopada 2011 roku został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej, po rezygnacji przez biskupa Stanisława Stefanka, złożonej w związku z ukończeniem 75 lat. Uroczysty ingres nowego biskupa do katedry łomżyńskiej miał miejsce 18 grudnia.
Biskup Janusz Stepnowski jest siódmym biskupem łomżyńskim.