Nie żyje abp Józef Michalik. Pochodzący z Zambrowa duchowny ukończył seminarium w Łomży. W przeszłości był m.in. przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a także metropolitą przemyskim. O śmierci Michalika poinformowała Archidiecezja Przemyska. Józef Michalik zmarł w niedzielę (3 maja), miał 85 lat.
Abp Józef Michalik urodził się 20 kwietnia 1941 r. w Zambrowie. Tam też ukończył szkołę podstawową i liceum. W 1958 r. wstąpił do Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 r. z rąk Czesława Falkowskiego.
1 października 1986 r. papież Jan Paweł II mianował Michalika biskupem gorzowskim, a 16 października w Bazylice św. Piotra w Rzymie otrzymał sakrę biskupią z rąk Ojca Świętego. 17 kwietnia 1993 r. Jan Paweł II mianował Michalika arcybiskupem metropolitą przemyskim.
W 1999 r. został wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, a 18 marca 2004 r. został wybrany przewodniczącym KEP. Sprawował funkcję przez dwie kadencje, do 12 marca 2014 r. W latach 2011‑2014 był wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy.
Kuria Metropolitalna w Przemyślu poinformowała, że szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych Józefa Michalika zostaną przekazane w osobnym komunikacie.