Jak poinformował prezydent Mariusz Chrzanowski, gwiazdą tegorocznego Gościńca Łomżyńskiego będzie zespół Afromental. Gościniec odbędzie się 19 lipca, tradycyjnie jak co roku na Miejskiej Muszli Koncertowej. Afromental, jako swojego faworyta, wskazało większość mieszkańców Łomży.
- Pragnę Państwa poinformować, że tegoroczny Gościniec Łomżyński, odbędzie się 19 lipca, tradycyjnie na Miejskiej Muszli Koncertowej. Słuchamy głosów mieszkańców, którzy w większości obstawiali na zespół Afromental. Właśnie ten popularny i lubiany zespół w Polsce, będzie gwiazdą wieczoru tegorocznego Gościńca - przekazał prezydent Mariusz Chrzanowski, który zaznaczył, że nie jest to żart Prima Aprilisowy. - Udało nam się zaprosić znanych artystów do Łomży. W imieniu własnym i moich zastępców serdecznie zapraszam - dodał prezydent.
Afromental debiutował na I Przeglądzie Młodych Kapel Gazety Olsztyńskiej. Znalazł się w „Złotej dziesiątce" Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Gama w Kołobrzegu, za interpretację utworu „Bananowy Song" grupy Vox w stylu reggae. Uzyskał też za nią wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
12 października 2007 roku ukazał się debiutancki album Afromental, zatytułowany The Breakthru. Promujący album singel „I"ve Got What You Need", został zakwalifikowany do udziału na festiwalu Top Trendy 2007 w Sopocie. W 2008 roku zespół wziął udział w eliminacjach do konkursu Eurowizji, podczas których grupa wykonała utwór „Thing We"ve Got".
24 listopada 2014 ukazał się czwarty już album zespołu pod nazwą Mental House. Płytę promuje singiel Mental House, który swoją premierę miał w programie The Voice of Poland. Nagrania dotarły do 9. miejsca na OLiS.