Posłanka Koalicji Obywatelskiej zorganizowała dzisiaj przed swoją siedzibą konferencję prasową, aby zachęcić samorządowców oraz inne podmioty do tego, by skorzystały z programu Aktywny Maluch.
Aktywny Maluch to nowa odsłona programu znanego dotychczas pod nazwą Maluch+. Ale zmiana nazwy to dopiero początek. Przede wszystkim zwiększono jego budżet – z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł, dzięki czemu w całym kraju będzie mogło powstać jeszcze więcej żłobków. Wnioskowanie w ramach naboru do programu Aktywny Maluch, możliwe będzie do 2025 roku. Od 25 kwietnia trwa czwarta tura, która potrwa do końca czerwca, a jej rozstrzygnięcie poznamy 26 lipca
- Dla rządu Donalda Tuska priorytetem jest zapewnienie miejsc opieki dla dzieci w wieku od roku do 3 lat. Niestety, obecnie w 1447 gminach w Polsce nie ma zapewnionej takiej opieki, jest to 42% gmin. Nazywamy te miejsca białymi plamami, chcielibyśmy te plamy zapełnić, stąd też nasz apel do samorządowców. Uważamy, że to zadanie samorządu, które powinno zostać zrealizowane - mówiła podczas briefingu z dziennikarzami Alicja Łepkowska-Gołaś.
Reklama
Według posłanki bardzo ważne jest, aby te miejsca powstały, po to, żeby aktywizować młodych rodziców do tego, by wrócili do pracy. Ministerstwo rodziny pracy polityki społecznej ogłosiło nabór wniosków na tworzenie nowych miejsc opieki w ramach programu Aktywnych Maluch, wraz z korzystnymi zmianami, o których więcej w materiale video.
Kwota umożliwi powstanie 120 tysięcy nowych miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych lub zorganizowanie dziennego opiekuna w całej Polsce do roku 2029. Co istotne dla tego nowego rozdania wzrosła kwota wysokości dofinansowania na tworzenie tych miejsc. Dla jednostek samorządu terytorialnego było to 36 tysięcy na jedno miejsce. W tej chwili będzie to aż 57 tysięcy. Dostosowano go do sytuacji obecnej, czyli do wzrostu kwot inwestycyjnych, które musi ponieść władza.
-Możemy już podziwiać taki właśnie żłobek, który powstał w gminie Piątnica. Naprawdę, to jest nowy budynek nowe miejsce, w którym będziemy mogli pozostawić swoje dzieci. Nie ukrywam sama, że pochodzę z gminy Piątnica, stąd też jest mi bardzo miło, że to właśnie ta gmina zainwestowała potężne środki i znalazła miejsce. Żłobek od pierwszego września będzie już funkcjonował - mówiła posłanka.