Reklama

Alkoholizm dotyka co piątego łomżyniaka

04/01/2013 10:41

Co piąty mieszkaniec Łomży jest uwikłany w problem alkoholowy. Nawet jeśli nie pije sam, osoby nadmiernie spożywające alkohol spotyka w swoim najbliższym otoczeniu- wynika z diagnozy przeprowadzonej w mieście przez firmę Ekster z Opolna Zdroju. W ubiegłym roku na walkę z alkoholizmem Łomża wydała blisko 650 tys. złotych.

Dana zawarte w sporządzonej diagnozie są zatrważające.

65 proc. młodych łomżyniaków między 15. a 16. rokiem życia sięga po alkohol. Co trzeci pił go w ciągu ostatniego miesiąca. Młodzi wybierają głównie piwo, ale zdaniem specjalistów, robią to z bardzo niepokojących powodów. Coraz częściej młodzież "zapija problemy i smutki", skracając w ten sposób drogę do uzależnienia.

Z danych wynika, że w problem alkoholowy uwikłanych jest 20 proc. łomżyniaków. Co piąty z nas ma problem z nadmiernym piciem alkoholu lub w jego otoczeniu występuje osoba dotknięta uzależnieniem.

Reklama

Na ogromną skalę młodzi łomżyniacy mają też kontakt z narkotykami. Ankieterzy ustalili, że ze środkami odurzającymi spotkał się co siedemnasty uczeń szóstej klasy szkoły podstawowej, co piąty gimnazjalista i co trzeci uczeń szkoły średniej.

"Połowa mieszkańców Łomży uważa, ze w ich okolicy jest łatwy dostęp do narkotyków"- czytamy w diagnozie.

Diagnoza problemów uzależnień została sporządzona na potrzeby radnych Rady Miasta oraz stworzenia Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2013 rok. Wzięło w niej udział 290 uczniów klas szóstych szkół podstawowych, trzecich klas gimnazjum i drugich klas szkoły średniej. Pytania zadawano też 150 osób powyżej 18 roku życia, spotkanym podczas ulicznej sondy.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości