Reklama

Armia sprawdzi kto się nadaje, a kto nie. Wzywane będą również kobiety!

02/02/2015 10:07

Od dzisiaj rusza w całym kraju kwalifikacja wojskowa. Na terenie miasta Łomża wojsko sprawdzi na kogo może liczyć w dniach 12.03 – 10.04.2015 r. Kwalifikacja wojskowa w 2015 r. będzie przeprowadzona w pełnym ustawowym zakresie.

Zgodnie z art. 32 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej ( Dz. U. Z 2012 r., poz. 461 z późn. zm. ) stawienie się do kwalifikacji wojskowej obejmuje stawienie się przed wójtem lub burmistrzem (prezydentem miasta), powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień.

W ramach kwalifikacji wojskowej (art.32 ust. 6 ustawy) wykonywane będą następujące czynności:

sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, wstępne przeznaczanie do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, określonych w art. 4 ust. 2 osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej, zakładanie lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji, wydawanie wojskowych dokumentów osobistych, przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do rezerwy, przygotowanie rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2015 r. podlegają również kobiety urodzone w latach 1991—1996, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2013/2014 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 marca 2010 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. Nr 54 poz. 321).

Reklama

W przypadku niezgłoszenia się osoby podlegającej stawieniu się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta ) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień może:

nałożyć grzywnę w celu przymuszenia albo, zaniechać złożenia wniosku o egzekucję administracyjną można tylko wobec tych osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które - według wcześniejszych ustaleń w postępowaniu wyjaśniającym - nie przebywają w miejscu zameldowania (gdyż np. od szeregu lat przebywają za granicą) i z tego powodu nie doręczono im wezwania imiennego (nie mogły zapoznać się również z obwieszczeniem wojewody wzywającym do kwalifikacji wojskowej) tj. gdy obowiązek stawienia się, nie jest wymagalny.
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości