Reklama

Asystenci Pacjenta w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Pomagają zagubionym pacjentom w szpitalnym labiryncie [VIDEO i FOTO]

09/05/2025 17:08

Szpital Wojewódzki w Łomży wprowadził nową usługę – Asystentów Pacjenta. To osoby, które pomagają pacjentom przy rejestracji, odnalezieniu odpowiedniego oddziału czy poradni, a także wspierają tych, którzy mają problemy z poruszaniem się.

- Ten szpital przypomina labirynt. Wielu pacjentom, szczególnie starszym czy z niepełnosprawnościami, jest trudno się tutaj odnaleźć. To będą ludzie pierwszego kontaktu, którzy pokażą, powiedzą, gdzie się rejestrować, skąd przejść, ile trzeba czekać. Mamy kioski informacyjne, ale nie każdy potrafi z nich korzystać, więc asystenci będą w tym pomagać — wyjaśnił członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek.  

Jak podkreślił dyrektor szpitala Dariusz Domasiewicz, to pionierskie rozwiązanie w regionie: 

Reklama

- Asystent pacjenta. Czegoś takiego nie ma w podlaskim, nie wiem, czy jest w Polsce — ja nie znalazłem. To trzy osoby, które pomagają pacjentom poruszać się po naszym obiekcie. Ktoś, kto wchodzi tu pierwszy raz, na pewno czuje się zagubiony, a on jest od razu przechwytywany w drzwiach i prowadzony do e-rejestracji, rejestracji, czy konkretnych poradni. Codziennie widzę, jak ważna jest ta usługa. Nie tylko dla starszych — to ważne dla wszystkich, bo człowiek przychodzi do szpitala z problemem i ma dużo na głowie. Asystent pomaga przejść ten proces płynnie — mówił Domasiewicz.  

Co ważne, funkcję Asystentów Pacjenta pełnią podopieczni fundacji Dialog oraz Centrum Integracji Społecznej w Piątnicy. Członek zarządu fundacji, Izabela Dąbrowska, podkreśla, że to ogromna szansa dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym:  

Reklama

- To już trzeci projekt, w którym możemy zatrudniać socjalnie osoby, które długo nie mogły znaleźć pracy albo mają lekki stopień niepełnosprawności. Dzięki udziałowi w Centrum Integracji Społecznej otrzymują świadczenia integracyjne, a my pozyskujemy środki z Powiatowego Urzędu Pracy. To daje tym osobom szansę nie tylko na podreperowanie budżetu, ale przede wszystkim na reintegrację społeczną i zawodową. Do tej pory byli klientami opieki społecznej, prosili o pomoc, a teraz to ich prosi się o pomoc - podkreśliła Dąbrowska.  

Asystenci Pacjenta są już dobrze przyjęci przez pacjentów. Aleksandra, która pracuje w tej roli, opowiadała: 

Reklama

- Pomagam pacjentom odnaleźć oddziały, poradnie, udzielam informacji, a czasami pomagam wpisać PESEL, jeśli jest taka potrzeba. To bardzo fajne uczucie — pacjenci są życzliwi, zadowoleni, cieszą się, że mogą uzyskać taką pomoc. Wiedzą, że już nie będą mieli problemu z rejestracją czy dojściem do specjalisty, bo my im w tym pomożemy. Najbardziej tej pomocy potrzebują starsi, bo wiadomo, wzrok już nie ten, trudniej wpisać PESEL — zawsze jesteśmy chętni, żeby pomóc — mówiła Aleksandra.  

Szpital planuje kontynuować współpracę z fundacją i rozwijać usługę Asystenta Pacjenta, żeby pacjenci czuli się w placówce pewniej i bezpieczniej.  

Reklama

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości