Od 5 czerwca 2024 r. wszystkie kobiety w ciąży mają prawo do badań prenatalnych. Badania te pozwalają wcześnie wykryć wady płodu oraz rozpocząć ich diagnostykę we wczesnym okresie ciąży oraz – w miarę możliwości – rozpocząć leczenie jeszcze w okresie płodowym.
Dotychczas badania prenatalne mogły wykonać kobiety, które skończyły 35 lat, jednak zniesiono te ograniczenia wiekowe. Dzięki temu zwiększył się dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet. Według Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z programu może skorzystać ponad 210 tys. kobiet.
Priorytetowe badania prenatalne należy wykonać:
Skierowanie na badania wystawia lekarz, który prowadzi ciążę. Musi ono zawierać informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.
Do etapu poradnictwa i badań genetycznych oraz pobrania materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) potrzebne jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości. Trzeba do niego dołączyć również wyniki badań, które potwierdzają zasadność skierowania. Wystawia je lekarz, który prowadzi ciążę lub lekarz z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.