Podczas ostatnich wyborów samorządowych Łomża niemal tonęła w banerach i plakatach wyborczych. Bywało nawet tak, że jeden kandydat potrafił oblepić całą ulicę. Teraz materiałów jest trochę mniej. Mimo to, w ostatnich dniach nasza redakcja otrzymała wiele telefonów, dotyczących wywieszania banerów wyborczych na terenie miasta. Postanowiliśmy zapytać ratusz, czy widniejące na nich osoby mają na to pozwolenie.
Okazuje się, że nie wszyscy wystosowali odpowiednie pismo z prośbą o umieszczenie swoich banerów na wygrodzeniach i barierkach w pasach drogowych na terenie miasta Łomża. - Każdy kandydat, jest zobowiązany zwrócić się do nas ze stosownym pismem podpisanym przez pełnomocnika wyborczego – przekazuje nam Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Łomży. Jak dodaje ratusz „nielegalnie” wiszą Jarosław Zieliński, Agnieszka Muzyk i Andrzej Mioduszewski.
Przypomnijmy, że w Łomży rozwieszanie banerów jest bezpłatne, w przeciwieństwie do niektórych samorządów. To, że banery zostały powieszone bez pozwolenia to jedno, a drugie, że zagrażają bezpieczeństwu. - Niektóre wiszą w okolicach przejść dla pieszych. To jest miejsce niedozwolone – otrzymaliśmy w odpowiedzi z ratusza. Urzędnicy powołują się na wewnętrzne przepisy, które mówią: „materiały wyborcze nie mogą być umieszczane w obrębie skrzyżowań, nad drogami, przy przejściach dla pieszych, na sygnalizatorach świetlnych, latarniach, słupach oświetlenia ulicznego, słupkach znaków drogowych i urządzeniach bezpieczeństwa ruchu drogowego - w szczególności na ogrodzeniach łańcuchowych U12b”.
Jakie działania może więc podjąć miasto – jako zarządca drogi – w przypadku powieszenia baneru w niedozwolonym miejscu? To też reguluje kodeks wyborczy: „policja lub straż gminna jest zobowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym”.
Magistrat poinformował nas, że wysłał już stosowne pismo do Straży Miejskiej oraz Komendy Miejskiej Policji, dotyczące usunięcia materiałów wyborczych zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz do poszczególnych komitetów z informacją o braku zgody na ich wywieszenie przez poszczególnych kandydatów.