Reklama

Beczka miodu z łyżką dziegciu. Łomża w czołówce Pereł Samorządu.

25/06/2014 13:05

Piąte miejsce w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców zajęła Łomża w rankingu Perły Samorządu 2014, zorganizowanym przez Dziennik Gazeta Prawna. Punkty zdobyliśmy m. in. za nakłady na infrastrukturę, ochronę środowiska i turystykę. Sukcesem na początku sesji Rady Miasta pochwalił się prezydent Mieczysław Czerniawski. Łyżkę dziegciu dołożyła radna Bernadeta Krynicka, pytając: które zajęlibyśmy miejsce, gdyby pytania dotyczyły poziomu bezrobocia i dochodów w przeliczeniu na mieszkańca?

Ranking Perły Samorządu objął cztery kategorie: miasta powyżej 100 tys. mieszkańców, miasto do 100 tys. mieszkańców, gminy miejsko- wiejskie i gminy wiejskie.

Gminy startujące w konkursie musiały odpowiedzieć na pytania dotyczące nakładów na infrastrukturę w latach 2011- 2013, wartość inwestycji finansowanych lub współfinansowanych przez miasto i rozpoczętych od 2011 r., środków zewnętrznych pozyskanych od 2011 roku.

Oceniany był procent środków w budżecie miasta przeznaczonych na zadania w zakresie ochrony środowiska (m. in. stawki za wywóz śmieci i częstotliwość odbioru odpadów, punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Ankiety zawierały pytania dotyczące części budżetu przeznaczanej na sport, rekreację i turystykę, ilości obiektów rekreacyjnych i ścieżek rowerowych oraz liczbę i rodzaj inicjatyw społeczno- kulturalnych, promujących miasto.

Reklama

- W rankingu najlepszych miast do 100 tys. mieszkańców Łomża zdobyła 73 punkty. W podkategorii „nakłady na infrastrukturę” otrzymaliśmy 21 punktów (najwięcej spośród sklasyfikowanych miejscowości), za „ochronę środowiska” 22 punkty, zaś za „turystykę, sport i rekreację” przyznano nam 30 punktów- wylicza Łukasz Czech z Urzędu Miasta w Łomży.

Ostatecznie Łomża została sklasyfikowana na piątym miejscu. W rankingu zwyciężył Kołobrzeg, przed nami był też Józefów, Ełk i Nowy Targ.

Wyróżnienie przyznane Łomży podczas uroczystej gali w Hotelu Mercury w Warszawie odebrał wczoraj zastępca prezydenta Łomży Beniamin Dobosz. Dziś na początku obrad Rady Miasta, pochwalił się nim prezydent Mieczysław Czerniawski.

Reklama

Do ogólnego zadowolenia łyżkę dziegciu dołożyła radna Bernadeta Krynicka.

- Które miejsce zajęlibyśmy w rankingu, gdyby pytania dotyczyły poziomu bezrobocia i średniego dochodu na jednego mieszkańca?- pytała radna.

Oprócz Łomży, w rankingu nie zostały wyróżnione żadne inne miejscowości z województwa podlaskiego.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama