Wniosek w tej sprawie został skierowany na najbliższą sesję Rady Miejskiej przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego. Chodzi o finansowanie lub dofinansowanie zadań zleconych stowarzyszeniom na organizację wydarzeń kulturalnych i turystycznych.
Środków na organizację w przegłosowanym pod koniec grudnia ubiegłego roku budżecie miasta jest mniej niż zakładał jego pierwotny projekt, gdyż z takim wnioskiem zwrócili się przed sesją budżetową radni Obywatelskiego Klubu Samorządowego. Budżet ostatecznie poparli, ale niektórych zadań – bardzo ważnych z punktu widzenia mieszkańców, miasto nie może wesprzeć.
I tak uchwalona w budżecie miasta kwota 300 tys. zł na dotacje w sferze turystyki i rekreacji zabezpiecza jedynie możliwość rozstrzygnięcia konkursów ofert na organizację kąpieliska miejskiego (230 tys. zł) oraz funkcjonowanie Punktu Informacji Turystycznej (70 tys. zł).
- Nie pozwala natomiast na ogłoszenie konkursów na pozostałe działania w zakresie turystyki, które radni uchwalili w Rocznym Programie Współpracy z NGO – informuje skarbnik miasta Elżbieta Parzych.
Prezydent wnioskuje do radnych o zwiększenie środków w tym dziale o 30 tys. zł. Kolejne 30 tys. zł mają zostać przesunięte na organizację 2. edycji Narwiańskiego Festiwalu Przyrodniczego, którego ubiegłoroczna edycja spotkała się z pozytywnym przyjęciem mieszkańców.
Niewystarczająca jest też kwota w wysokości 50 tys. zł, zapisana w uchwale budżetowej na realizację zadań miękkich w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego. Aby zabezpieczyć fundusze na wszystkie zadania zaplanowane w rocznym programie współpracy z NGO, należy dołożyć kolejne 50 tys. zł.
Przesunięcia mają nastąpić w ramach wolnych środków, które pojawiły się po rozliczeniu ubiegłego roku.