Kilka tysięcy laurek wręczą swoim mamom dzieci z łomżyńskich przedszkoli. Każda kartka jest zaproszeniem na bezpłatne badanie cytologiczne. Mimo ogromnych korzyści, jakie cytologia daje, z badania korzysta bowiem zaledwie co czwarta uprawniona kobieta.
W Polsce na raka szyjki macicy co roku zapada blisko cztery tysiące kobiet. Połowa z nich umiera. Cytologia pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium, kiedy jest jeszcze w pełni wyleczalny. Mimo tego, z badania korzysta zaledwie 25 proc. uprawnionych mieszkanek województwa. Pociechy mają przypomnieć mamom o konieczności badania.
- Dzieci zajmują szczególne miejsce w życiu mam, dlatego wierzymy, że razem z nimi skutecznie przekonamy kobiety do zadbania o swoje zdrowie, zwłaszcza w tym wyjątkowym dniu, w którym każda mama szczególnie odczuwa, jak bardzo jest potrzebna swemu dziecku: zdrowa i szczęśliwa- wyjaśnia p.o. dyrektora podlaskiego oddziału wojewódzkiego NFZ Magdalena Borkowska.
Na odwrocie każdej pokolorowanej przez przedszkolaka laurki, znajdzie się informacje o konieczności regularnego wykonywania badań w kierunku raka szyjki macicy i zaproszenie do wykonania cytologii.
Bezpłatne badanie można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma podpisaną umowę w NFZ. Kobietom między 25. a 59. rokiem życia bezpłatna cytologia przysługuje raz na trzy lata.
Akcję "Mamo, jesteś potrzebna" NFZ organizuje już po raz ósmy. Do tej pory do mieszkanek całego województwa trafiło 170 tysięcy laurek- zaproszeń.