W dniach 8-10 czerwca w Łomży odbędzie się 405. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wybór naszej diecezji jako gospodarza spotkania jest nieprzypadkowy. Diecezja Łomżyńska obchodzi 100-lecie utworzenia.
Trzy główne tematy spotkania biskupów w Łomży
Głównymi tematami trwającego 3 dni zebrania będą: parafia w wymiarze katechetycznym i ewangelizacyjnym, katecheza parafialna, a także recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.
- Biskupi będą pracować w grupach nad dokumentem roboczym zawierającym wytyczne dla katechezy parafialnej – mówi cytowany w komunikacie KEP bp Marek Marczak, sekretarz generalny.
Kolejnym zagadnieniem prac w grupach będzie recepcja w Polsce posynodalnej adhortacji apostolskiej Amoris laetitia.
- Temat ten będzie przedmiotem konsultacji, na które papież Leon XIV zaprosił w październiku do Watykanu przewodniczących Konferencji Episkopatów z całego świata – wyjaśnił bp Marczak.
Nie zabraknie również dyskusji o zjawisku wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele katolickim w Polsce. Mają nad nim pracować niezależni eksperci powołani podczas ostatniego Zebrania Plenarnego KEP. Biskupi dyskutować będą też nad dokumentem „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.
100-lecie Diecezji Łomżyńskiej
Wybór Łomży na miejsce spotkania jest nieprzypadkowy. Diecezja Łomżyńska świętuje 100-lecie jej utworzenia. Z tej okazji biskupi będą sprawować mszę w łomżyńskiej katedrze pw. św. Michała Archanioła, obchodzącej z kolei jubileusz 500-lecia istnienia. Homilię wygłosi abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi będą także sprawować mszę w kościele pw. Krzyża Świętego, zbudowanym jako wotum za tysiąc lat obecności chrześcijaństwa na ziemi łomżyńskiej. Mszy Świętej w tej świątyni przewodniczyć będzie i homilię wygłosi prymas Polski, abp Wojciech Polak.