Ostatnie lata, to w Łomży prawdziwa eksplozja drogowych inwestycji. Każdy, kto porusza się po mieście zauważy, że wiele ulic zmieniło się nie do poznania. W ciągu 9-ciu lat zrealizowano ponad 30 przedsięwzięć w ramach, których powstały nie tylko ciągi jezdne, ale również chodniki, ścieżki rowerowe, a nawet oświetlenie. Dzięki temu poprawiła się estetyka miasta, komfort poruszania się, a przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców. Na tym jednak nie koniec. Miasto ma w planach kolejne, ważne drogowe projekty.
Wiosenna, Wojska Polskiego, Szosa Zambrowska, Polowa, Zjazd, Niemcewicza, Dworna, Giełczyńska, Rządowa, 3 Maja, Wiejska, Partyzantów, Zielona, Kazimierza Wielkiego, Królowej Jadwigi, Nowogrodzka, Kolejowa, Władysława Jagiełły, Woziwodzka, Plac Zielony, Grabowa, Jaworowa, Pułaskiego, Strażacka, Łukasińskiego, Stefana Batorego, Małachowskiego, Jasna, Szmaragdowa, Bursztynowa, Kasztelańska oraz sięgacze: Poligonowej, od Poznańskiej do Ciepłej i Wesołej. To wybudowane lub wyremontowane w ostatnich latach miejskie ulice - łącznie około 20 kilometrów nawierzchni.
Na realizację każdej z nich Miasto Łomża pozyskało środki zewnętrzne, co pozwoliło nie obciążać miejskiego budżetu. W sumie wydatkowano ponad 135 milionów złotych, z czego przeszło 76 milionów, czyli grubo ponad połowę łącznej kwoty, stanowiło dofinasowanie z różnych źródeł.
W ramach tych inwestycji drogi zyskały nie tylko nową nawierzchnię. Przebudowywano sieci energetyczne, telekomunikacyjne, sanitarne, kanalizację, powstały chodniki, ścieżki rowerowe, miejsca postojowe, energooszczędne oświetlenie (w tym doświetlenie przejść dla pieszych) oraz nowe rozwiązanie komunikacyjne – takie jak ronda, zjazdy, zatoki, dodatkowe pasy. Efekt? Poruszanie się po łomżyńskich ulicach i chodnikach jest bardziej komfortowe i bezpieczne, a miasto wygląda piękniej.
Jak zapowiada ratusz, inwestycyjna polityka miasta w tym zakresie będzie kontynuowana w kolejnych latach. Jeszcze w tym roku zrealizowana będzie ulica Wierzbowa. Lada dzień ogłoszone mają być także postępowania przetargowe na remont nawierzchni w ul. Reymonta na odcinku ok. 250 m, oraz na II etap przebudowy ul. Studenckiej wraz z parkingami przy bloku Wojska Polskiego 161B. W drogowych planach na najbliższe miesiące są poza tym ulice: Jesienna, Owocowa, Leśna, Kalinowa. Podobnie jak w innych tego typu zadaniach, zyskają one nie tylko nową nawierzchnię, ale także całą potrzebną infrastrukturę.
materiał nadesłany