Reklama

Brakuje krwi. Pilnie potrzeba dwóch grup!

28/01/2023 13:52

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku pilnie potrzebuje krwi z grup 0 Rh- oraz A Rh-.

Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku wynika, że pilnie potrzebne są grupy 0 Rh-, A Rh-. Brakuje również grup 0 Rh+, A Rh+, B Rh- i AB Rh-. Zapasy dotyczą tylko dwóch grup: B Rh+ oraz AB Rh+

Osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 lat mogą oddać krew w łomżyńskim terenowym oddziale RCKiK przy al. Piłsudskiego 11B. 

Po zakwalifikowaniu przez lekarza przyszły dawca otrzymuje lekkostrawny poczęstunek, a następnie przygotowuje się do pobrania krwi. Przed pobraniem krwi sprawdzana jest raz jeszcze tożsamość dawcy oraz rodzaj donacji do jakiej dawca został zakwalifikowany przez lekarza. Następnie okolica planowanego wkłucia jest dokładnie odkażana przez trzykrotne przemycie roztworami antyseptycznymi. Najczęstszym rodzajem donacji jest pobranie krwi pełnej. Standardowo pobiera się około 450 mililitrów krwi. Zabieg pobierania trwa zwykle kilka minut. Obecnie krew pełną można pobierać od kobiet nie częściej niż 4 razy do roku, od mężczyzn nie częściej niż 6 razy do roku, a minimalna przerwa między donacjami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Każdy dawca podczas donacji może zrezygnować z oddawania krwi, a po oddaniu krwi może przekazać informację, że krew którą oddał nie nadaje się do przetoczenia.

Reklama

Źródło: RCKiK Białystok

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości