Wczorajsze popołudnie było dla pięciolatków z Przedszkola Publicznego Nr 5 w Łomży najważniejszym chyba dniem w ich dotychczasowej, przedszkolnej "karierze". Był to bowiem dzień pasowania na starszaka czyli bardzo poważna uroczystość, do której dzieci przygotowywały się prawie dwa miesiące.
Zanim doszło do aktu pasowania dzieci zaprezentowały swoim rodzicom program artystyczny, na który złożyły się inscenizacja pt. ,,Przedszkolakiem fajnie być", a także wiersze i poznane piosenki, m. in. ,,Wrzesień-Przedszkolak", ,,Pod wspólnym niebem", ,,Kolorowe światła". Zwieńczeniem przedstawienia było energiczne wykonanie „Krakowiaka". O oprawę muzyczną zadbał Grzegorz Narewski, na co dzień nauczyciel rytmiki młodych wykonawców.
Kiedy zakończyła się część artystyczna przyszedł czas... nie, jeszcze nie na pasowanie. Najpierw przedszkolaki musiały zdać swój pierwszy w życiu egzamin! W rolę komisji wcielili się rodzice, którzy jednogłośnie orzekli, że z tej próby dzieci wyszły celująco.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego najpierw dzieci, a później ich rodzice, złożyli ślubowanie przed sztandarem przedszkola i w końcu nadszedł moment, na który wszyscy czekali. Uroczystego pasowania na starszaka przy pomocy magicznego, czerwonego ołówka dokonała Pani Dyrektor Jadwiga Juchniewicz. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, z których były bardzo dumne.
- Był to niezwykle ważny dzień dla naszych 5-latków - zostały pełnoprawnymi starszakami. Od teraz ich zadaniem jest dawanie młodszym kolegom i koleżankom przykładu właściwej postawy i zachowania - podkreśliła Izabela Sztejno, która na co dzień opiekuje się najstarszą grupą.