Na wszystkich łomżyńskich stacjach paliw ceny gazu LPG spadły w ostatnim okresie poniżej 2 zł za litr. Są nawet stacje, na których posiadacze aut zasilanych tym paliwem zatankują poniżej 1,90 za litr. Wszystko dzięki temu, że od 1 lutego stawka cła na gaz płynny z Rosji osiągnęła wartość zerową.
Zgodnie z taryfikatorem, podatek akcyzowy na LPG spadnie do zera, ponieważ nie jest on naliczany w przypadku cen poniżej 490 dolarów za tonę. Jak podają rosyjskie media, obecnie średnia cena gazu płynnego wynosi 385 dolarów za tonę. Nowa miesięczna stawka ceł eksportowych na rosyjskie paliwa zaczęła obowiązywać od początku lutego br. Ostatnio zerowy poziom cła utrzymywał się w okresie od stycznia do listopada 2009 r. Likwidacja podatku akcyzowego miała wówczas pomóc rosyjskim producentom stanąć na nogi po spadku cen gazu do nienotowanego od lat minimum. Przełożyło się to także na ceny autogazu w Polsce, które spadły wtedy poniżej 1,90 zł/l.
Jak podaje cire.pl z Rosji pochodzi 59,3 proc. importowanego do Polski LPG. Paliwo to sprowadzamy również m.in. z Kazachstanu, Białorusi i Litwy. W styczniu br. za tonę LPG płaciliśmy 48,2 dolarów podatku.