Nie każdy zapewne ma świadomość, że w Łomży działa aż 26 ośrodków szkolenia kierowców. Jedne mają lepszą opinię, inne gorszą. A jak to wygląda w liczbach? Urząd Miejski w Łomży opublikował dane statystyczne średniej zdawalności kursantów w ośrodkach szkolenia kierowców na terenie miasta Łomża i liczby uwzględnionych skarg złożonych w 2014 roku.
Na podstawie tych statystyk można teoretycznie stwierdzić, który ośrodek ma najlepsze, a który najgorsze wyniki i nawet ułożyć cały ranking. Wydaje się jednak, że są one mało czytelne i niepełne, dlatego warto dobrze się zastanowić nad ewentualnymi wnioskami.
Na początek trzeba zaznaczyć, że przez cały 2014 rok nie wpłynęła do Urzędu ani jedna skarga na żaden z ośrodków. Wygląda na to, że klienci są zadowoleni ze świadczonych usług, bo trudno o inny wniosek tylko na podstawie tych danych.
Ciekawiej wygląda część tabeli, w której w ujęciu procentowym podano średnią zdawalność egzaminów teoretycznych i praktycznych. Tutaj dane dotyczące różnych ośrodków potrafią znacznie się różnić. Jeśli spojrzymy na procent zdanych egzaminów teoretycznych, to zdecydowanie najlepiej prezentuje się Ośrodek Szkolenia Kierowców Janusz Toczko, którego wynik to 64,2%. 60,8% uzyskał drugi w tej grupie Ośrodek Szkolenia Kierowców ŁOMŻA Andrzej Skrodzki, a na trzecim miejscu znajdujemy Ośrodek Szkolenia Kierowców "CENTRUM" Antoni Marek Chrostowski . Co prawda wydaje się, że brak danych o liczbie kursantów nieco zamazuje obraz (zazwyczaj przy większej ich liczbie trudno uzyskać wysoki wynik procentowy), ale jakiś pogląd na sprawę można sobie wyrobić.
O wiele trudniejsze wydaje się to jednak w przypadku kolejnej kolumny, gdzie prezentowane są statystyki zdawalności egzaminów praktycznych. Wiadomo, że do egzaminu praktycznego dopuszczane są osoby, które pozytywnie zdały "teorię". Zatem wyniki egzaminów teoretycznych determinują w pewien sposób wyniki z praktyki jazdy. Dopiero bowiem po uwzględnieniu obu tych elementów można określić rzeczywistą zdawalność obu egzaminów łącznie czyli to, co potencjalnych kursantów powinno interesować najbardziej - jaki procent przystępujących do egzaminów na prawo jazdy zdołało ten dokument uzyskać.
Nie chcemy bawić się tu w wyliczenia ani wskazywać, która para wyników jest lepsza. Wydaje nam się tylko, że taki sposób prezentacji statystyk może być trochę mylący i wypadałoby, dla pełnego obrazu, podać jeszcze przynajmniej procent uzyskanych praw jazdy. Jeśli uwzględni się jeszcze liczbę uczestników szkolenia w skali roku, to dopiero wówczas można kierować się takimi danymi przy wyborze ośrodka dla siebie. Nie wiemy czy urzędnicy tworząc takie zestawienie robią to w celu ułatwienia potencjalnym klientom ośrodka, czy dla siebie. Po co komu takie statystyki, które nic konkretnego nie pokazują? W obecnej postaci można co prawda pokusić się o wyliczenie wartości procentowej zdanych obu egzaminów łącznie (np. 50% zdanych teoretycznych i 60% zdanych praktycznych daje nam całkowitą skuteczność na poziomie 30%), ale dużo czytelniej byłoby, gdyby taka dodatkowa kolumna znalazła się w tabeli, którą za Urzędem Miejskim udostępniamy w załączniku.
Analiza statystyczna za 2014 rok w zakresie średniej zdawalności osób szkolonych w ośrodkach szkolenia kierowców na terenie miasta Łomża