Blisko 35 tys. złotych udało się zebrać podczas ubiegłorocznej kwesty cmentarnej. W tym roku członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i wolontariusze będą kwestować już po raz 21.
Dzięki hojności łomżyniaków i osób przyjezdnych, w ubiegłym roku do puszek wpadło blisko 35 tys. zł. Za te pieniądze udało się m.in. odnowić metalowe ogrodzenie i dziewięć kamiennych nagrobków, w tym pochodzący z XIX wieku pomnik w kształcie otwartej księgi. Kilkanaście nagrobków czeka już na renowację w kolejce.
Historia w kamieniu pisana
Po pierwszej kweście, w 1984 r., TPZŁ odnowiło nagrobek Antoniego Jezierskiego. Jego renowacja kosztowała ponad 40 tys. zł - blisko czterokrotnie więcej, niż ówczesna wysokość przeciętnej płacy. W 2000 roku, za sumę 12 tys. zł odnowiony został grobowiec sędziego pokoju Benedykta Narbuta. Kosztowna okazała się renowacja Kaplicy Śmiarowskich. Jej remont, rozpoczęty w 1997 r., pochłonął 30 tys. zł. Większość środków pochodziła jednak od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Najdroższą inwestycją było zaś ułożenie alei głównej, prowadzącej do kaplicy cmentarnej. 110 tys. zł na ten cel pochodziło z dotacji Urzędu Miasta. W sumie, od 2000 roku łomżyniacy wrzucili do puszek kwestarzy ponad 300 tys. zł.
Możemy pomóc
W tym roku zbiórka pieniędzy na odnowienie zabytków cmentarnych jednej z najstarszych w kraju nekropolii potrwa dwa dni. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zorganizuje ją już po raz 21. W niedzielę, 31. października, kwestarze będa zbierać datki od godz.10.00 do 16.00. 1. listopada kwesta potrwa od 8 rano do zmroku.