Ponad 300 zachorowań na grypę stwierdzono z drugiej połowie stycznia tego roku w naszym powiecie. Dla porównania w całym poprzednim roku stwierdzono ich około 500.
Wzrasta ilość osób chorujących na grypę. Sanepid w Łomży przekazał dane, z których wynika, że w samym styczniu nastąpił dynamiczny wzrost zachorowań, który może się jeszcze utrzymać. Dane odnośnie chorób i ich występowania zbierane są co dwa tygodnie. Od 1 do 15 stycznia stwierdzono 78 przypadków grypy, z czego 8 osób zostało poddane hospitalizacji. W drugiej połowie miesiąca było to już 312 przypadków, z czego 27 osób potrzebowało hospitalizacji. Wzrosła również liczba osób chorych na krztusiec i wirus RSV. Spadek odnotowano tylko w przypadku Covidu.
1-15 stycznia 2025 16-31 stycznia
Grypa 78 (8) 312 (27)
Krztusiec 1 8 (4)
Covid 19 8 (3) 4 (1)
Wirus RSV 8 (4) 31 (7)
W nawiasach liczba osób wymagających hospitalizacji.
Dla porównania w całym 2024 roku odnotowano w naszym powiecie tylko 505 przypadków grypy.
W najbliższych dniach i tygodniach spodziewane są dalsze wzrosty liczby chorujących. Na tę chwilę trudno przewidywać, kiedy należy spodziewać się głównej fali zachorowań. Lekarze zwracają uwagę, że ważnym elementem walki z chorobą jest profilaktyka.
- Szczepienia przeciw grypie pozostają najskuteczniejszą ochroną, szczególnie dla osób starszych, dzieci, kobiet w ciąży oraz pacjentów z chorobami przewlekłymi. Dodatkowo warto pamiętać o regularnym myciu rąk, unikaniu dotykania twarzy i ograniczaniu przebywania w tłocznych miejscach. Codzienna dbałość o zdrowy tryb życia – zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu i aktywność fizyczną – wspiera układ odpornościowy, co zmniejsza ryzyko infekcji- radzi lekarz Krzysztof Urban, specjalista medycyny rodzinnej wskazując przy okazji na ważną rolę testów, które pomagają zidentyfikować chorobę i podjąć działania zaradcze jeszcze przed wizytą u lekarza.