Reklama

Czterej prezydenci Łomży przygotowali wspólne stanowisko. "Niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia"

24/04/2020 15:03

"Wzywamy do natychmiastowej zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w kierunku przywrócenia możliwości świadczenia pełnozakresowej opieki zdrowotnej wszystkim mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, nie dotkniętych pandemią koronawirusa" - czytamy w stanowisku "Prezydentów Miasta Łomży sprawujących zaszczytną funkcję w samorządzie łomżyńskim w latach 1990 - 2020". Dokument podpisali: Mariusz Chrzanowski, Mieczysław Czerniawski, Jerzy Brzeziński oraz Marek Przeździecki.

KOMUNIKAT
Zarządu Stowarzyszenia Obrony Praw Rodzin i Pacjentów z Terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży

Zarząd stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE działając na wspólny wniosek trzech byłych Prezydentów Łomży z lat 1990 – 2014, dla pełniejszej realizacji celów statutowych stowarzyszenia uchwalił powołanie Zespołu Doradców stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE, którego skład będzie sukcesywnie powiększany. Przewodniczenia temu statutowemu organowi podjął się były Wojewoda Łomżyński i były Prezydent Miasta Łomży – Jerzy Brzeziński.

Reklama

STANOWISKO PREZYDENTÓW MIASTA ŁOMŻY

sprawujących zaszczytną funkcję w samorządzie łomżyńskim w latach 1990–2020, w odniesieniu do obywatelskiej inicjatywy stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE, zmierzającej do przywrócenia możliwości świadczenia w pełnym zakresie  przez Szpital Wojewódzki w Łomży im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, opieki zdrowotnej dla społeczności Ziemi Łomżyńskiej

My niżej podpisani Prezydenci Miasta Łomży, z wielkim niepokojem przyjęliśmy komunikat Ministra Zdrowia RP z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie zaliczenia szpitala wojewódzkiego w Łomży do rządowego rejestru placówek jednoimiennych – zakaźnych.

Reklama

Jakkolwiek rozumiemy intencję rządu RP, zmierzającą do należytego wypełniania swoich funkcji przez polską służbę zdrowia w okresie pandemii koronawirusa SARS-Cov-2, wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, to należy podkreślić, że łomżyński szpital funkcjonujący od roku 1996 w siedzibie przy Al. Józefa Piłsudskiego 11, jest jedynym w województwie podlaskim szpitalem III stopnia, w którego 29 poradniach specjalistycznych i SOR-ze świadczony jest pełny zakres usług medycznych, dla prawie 120-tysięcznej populacji mieszkańców Ziemi Łomżyńskiej. Oświadczamy, że przeznaczenie w rozporządzeniu Ministra Zdrowia całego szpitala wyłącznie dla potrzeb pacjentów zarażonych koronawirusem, naraża na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia tysiące mieszkańców Łomży  i okolicznych gmin, chorujących na choroby przewlekłe – np. krążeniowe, czy układu oddechowego, a w szczególności zagrażając dzieciom, kobietom w ciąży i osobom starszym.

Wobec realnego niebezpieczeństwa przedłużenia się okresu trwania pandemii, bardzo prawdopodobna jest także sytuacja, że wyłączenie łomżyńskiego szpitala z systemu pełnozakresowej opieki medycznej, przyczyni się również do utraty zdobytego wielkim nakładem pracy statusu szpitala III stopnia. W wymiarze cywilizacyjnym grozi to trwałym obniżeniem jego rangi i tym samym, jakości świadczonych usług medycznych, z ogromną szkodą dla przyszłego rozwoju samego szpitala, naszej kochanej Łomży i całej Ziemi Łomżyńskiej.

Reklama

Z uwagi na powyższe, my niżej podpisani, którym społeczność łomżyńska zaufała i powierzyła sprawowanie funkcji Prezydenta Miasta Łomży, w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za dobro mieszkańców Łomży i rozwój naszego miasta, popieramy inicjatywę obywatelską stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE i wzywamy do natychmiastowej zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w kierunku przywrócenia możliwości świadczenia pełnozakresowej opieki zdrowotnej wszystkim mieszkańcom Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, nie dotkniętych pandemią koronawirusa. Związane z tym działania społeczne zasługują naszym zdaniem na zdecydowane i jednoznaczne poparcie, jako działania w duchu solidaryzmu społecznego, wpisujące się w żywotne potrzeby łomżyńskiej społeczności.

Marek Przeździecki – Prezydent Miasta Łomży w latach 1990 – 1992

Reklama

Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta Łomży w latach 2002 – 2010

Mieczysław Czerniawski – Prezydent Miasta Łomży w latach 2010 – 2014

Mariusz Chrzanowski – Prezydent Miasta Łomży od roku  2014

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości