Reklama

"Solidarni w Potrzebie" szykują petycję do ministra zdrowia

21/04/2020 10:11

- Członkowie Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE z uznaniem dostrzegają przedstawione w dniu 20 kwietnia br. stanowisko Władz Powiatu Łomżyńskiego dotykające potrzeby zapewnienia mieszkańcom Łomży i z terenu powiatu łomżyńskiego, usług zdrowotnych świadczonych przez specjalistyczne poradnie specjalistyczne, SOR i opiekę szpitalną. Stanowisko to wpisuje się w dotychczasowe działania Prezydenta Łomży i Rady Miejskiej Łomży - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży - SOLIDARNI W POTRZEBIE, które wystosowało również pismo do dyrektora Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Treść obu dokumentów publikujemy w całości:

STANOWISKO

Stowarzyszenia Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży - SOLIDARNI W POTRZEBIE w sprawie potencjalnej możliwości przywrócenia społeczności Ziemi Łomżyńskiej specjalistycznych usług opieki zdrowotnej świadczonych w Łomży

Szanowni Mieszkańcy Łomży i  gmin Powiatu Łomżyńskiego

Minął już miesiąc od kontrowersyjnej decyzji Ministra Zdrowia RP w sprawie przekształcenia Szpitala Wojewódzkiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny i związanego z tym  nagłego pozbawienia w ten sposób prawie 120-tysięcznej społeczności mieszkańców regionu możliwości korzystania z usług całej gamy poradni specjalistycznych, pomocy na SOR w przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu oraz opieki szpitalnej. Ta bezprecedensowa w historii łomżyńskiego szpitala decyzja, spotkała się z masowymi protestami społecznymi oraz głosami sprzeciwu wyrażonymi publicznie przez Prezydenta Miasta Łomży i Radę Miasta Łomży, jak również przez licznych mieszkańców w internetowej petycji adresowanej do ministra zdrowia.

Reklama

Kierując się uzasadnioną obawą o trwałą utratę kompleksowych usług zdrowotnych świadczonych dotychczas przez łomżyński szpital wojewódzki, jak również o odpływ wysoko wyspecjalizowanej kadry lekarskiej, ukonstytuowała się obywatelska inicjatywa pn. Stowarzyszenie Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE. Stowarzyszenie niezależnie od podjętych wcześniej samorządowych i społecznych starań, postanowiło w ramach swoich statutowych działań wystąpić do szeroko rozumianej społeczności Ziemi Łomżyńskiej z inicjatywą nowelizacji decyzji w zakresie utworzenia sieci szpitali jednoimiennych i zebrania wielu tysięcy podpisów pod Petycją do Ministra Zdrowia o wykreślenie naszego szpitala z rejestru szpitali jednoimiennych. Podstawą naszych postulatów i działań, jest informacja o rozwiązaniu przyjętym w związku z ogłoszonym stanem pandemii w pobliskiej Ostrołęce. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce im. dr. Józefa Psarskiego decyzją Wojewody Mazowieckiego pozostawiono szeroką gamę świadczonych usług zdrowotnych, przeznaczając jednocześnie część szpitalnych miejsc wyłącznie dla potrzeb zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19.

Petycja do Ministra Zdrowia jest obecnie w drodze uzgodnień analizowana przez współpracujący ze stowarzyszeniem zespół prawny. Jej treść zostanie szeroko udostępniona społeczności Ziemi Łomżyńskiej 27. kwietnia 2020 roku.

Reklama

Zarząd Stowarzyszenia celem wyjaśnienia obecnego statusu łomżyńskiego szpitala i w trosce o jego (jak również naszą – potencjalnych pacjentów) przyszłość wystosował formalne pismo do władz Podlaskiego NFZ, którego treść zostanie także doręczona zainteresowanym stronom.

Członkowie Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE z uznaniem dostrzegają przedstawione w dniu 20 kwietnia br. stanowisko Władz Powiatu Łomżyńskiego dotykające potrzeby zapewnienia mieszkańcom Łomży i z terenu powiatu łomżyńskiego, usług zdrowotnych świadczonych przez specjalistyczne poradnie specjalistyczne, SOR i opiekę szpitalną. Stanowisko to wpisuje się w dotychczasowe działania Prezydenta Łomży i Rady Miejskiej Łomży.

Reklama

Wyrażone przez samorządy łomżyńskie oczekiwania wobec Wojewody Podlaskiego korespondujące z postulatami Stowarzyszenia SOLDARNI W POTRZEBIE (wyrażone w KOMUNIKACIE władz Stowarzyszenia opublikowanym w łomżyńskich mediach w dniu  9 kwietnia br.) uważamy za dobry punkt wyjścia do rozmów w celu  przywrócenia społeczności Ziemi Łomżyńskiej części naszego szpitala.

Zarząd Stowarzyszenia

SOLIDARNI W POTRZEBIE

Do wiadomości:

  1. Minister Zdrowia RP,
  2. Wojewoda Podlaski,
  3. Marszałek Województwa Podlaskiego,
  4. Prezydent Miasta Łomży,
  5. Starosta Powiatu Łomżyńskiego,
  6. Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin z terenu powiatu łomżyńskiego.

----------

Łomża, 21 kwietnia 2020 r.

Zarząd Stowarzyszenia Ochrony Praw Rodzin i Pacjentów z terenu działalności Szpitala Wojewódzkiego w Łomży – SOLIDARNI W POTRZEBIE Ew. stow. zw. nr 22 prow. przez Prezydenta Miasta Łomży ul. Sadowa 2 18-400 Łomża

Reklama

Sz. Pan Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Szanowny Panie Dyrektorze

Z informacji podanej w dniu 14 marca 2020 r. na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku przez Agatę Dyszkiewicz, zastępcę dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ wynika, że Szpital Wojewódzki w Łomży to jedyny w województwie podlaskim szpital III stopnia w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zapewniający kompleksową opiekę pacjentom z woj. podlaskiego. Zgodnie z treścią komunikatu świadczenia w szpitalu udzielane są przez wysoko wykwalifikowaną kadrę medyczną, w tym szerokie grono lekarzy specjalistów oraz lekarzy w trakcie specjalizacji, a łącznie w szpitalu pracuje 494 lekarzy różnych specjalności oraz 695 pielęgniarek i położnych.

Reklama

Z uwagi na zapisy ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ściśle definiuje wymogi stawiane szpitalom III stopnia, łomżyńska placówka szpitalna powinna realizować świadczenia opieki zdrowotnej w ramach następujących profili systemu zabezpieczenia: a) chirurgia klatki piersiowej, b) chirurgia klatki piersiowej dla dzieci, c) chirurgia naczyniowa (jeden z poziomów referencyjnych), d) choroby płuc, e) choroby płuc dla dzieci, f) choroby zakaźne, g) choroby zakaźne dla dzieci, h) kardiochirurgia, i) kardiochirurgia dla dzieci, j) kardiologia dla dzieci, k) nefrologia, l) nefrologia dla dzieci, m) neurochirurgia, n) neurochirurgia dla dzieci, o) neurologia dla dzieci, p) okulistyka dla dzieci, q) ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci, r) otorynolaryngologia dla dzieci, s) toksykologia kliniczna, t) toksykologia kliniczna dla dzieci, u) transplantologia kliniczna, v) transplantologia kliniczna dla dzieci, w) urologia dla dzieci.

Sklasyfikowanie przez podlaski NFZ szpitala w Łomży jako jedynego w województwie podlaskim szpitala III stopnia referencyjności zapewniało dotychczas gwarancję finansowania ciągłości i kompleksowości udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w regionie, możliwości kształcenia kadr medycznych na dotychczasowych zasadach oraz rozwoju współpracy zagranicznej.

Reklama

Z uwagi na fakt, że decyzją Ministra Zdrowia od 16 marca br. Szpital Wojewódzki w Łomży został przekształcony w szpital jednoimienny (zakaźny), tj. wyłącznie na potrzeby zabezpieczenia pacjentów, u których potwierdzono koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19, Zarząd Stowarzyszenia SOLIDARNI W POTRZEBIE, kierując się ważnym interesem społecznym oraz prawem dostępu do informacji publicznej, składa do Pana Dyrektora następujące pytania:

1. Jaki jest obecnie stan zatrudnienia w szpitalu w Łomży kadry lekarskiej oraz pielęgniarek i położnych? 2. Czy obecnie świadczone są przez szpital wszystkie świadczenia opieki zdrowotnej wymienione enumeratywnie dla szpitali III stopnia w ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwłaszcza w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych dzieciom? 3. Jak w przypadku okresowego niespełniania przez Szpital Wojewódzki w Łomży wymogów ustawy potoczą się losy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży? 4. Czy nie widzi Pan zagrożenia utraty przez łomżyński szpital statusu szpitala III stopnia oraz zagrożenia trwałej degradacji szpitala w zakresie realizowanych obecnie świadczeń opieki zdrowotnej?

Reklama

Z uwagi na fakt, że Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży jako jedyny w regionie świadczył do daty przekształcenia w szpital zakaźny tak szeroki zakres usług medycznych w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczenia opieki zdrowotnej dla prawie 120-tysęcznej populacji Łomży i powiatu łomżyńskiego, udzielenie pilnej odpowiedzi na postawione wyżej pytania jest niezwykle ważne w kontekście społecznej troski o życie i zdrowie szerokiej rzeszy mieszkańców subregionu łomżyńskiego.

Z poważaniem Przewodniczący Zarządu – Z-ca przewodniczącego Zarządu -

Reklama

Do wiadomości: Minister Zdrowia RP, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Miasta Łomży, Starosta Powiatu Łomżyńskiego, Burmistrzowie i Wójtowie miast i gmin z terenu powiatu łomżyńskiego, łomżyńskie media. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości