Reklama

Czy Łomży na początku kwietnia grozi „śmieciowy armagedon”? Dziś zadecydują radni!

30/03/2022 07:42

Choć nikt oficjalnie nie chce tego potwierdzić, to tak może się stać w przypadku, gdyby radni nie uchwalili nowych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Z końcem marca wygasa bowiem umowa na odbiór i transport odpadów komunalnych z dotychczasową firmą, a nowe stawki zaproponowane w przetargu są wyższe. Możliwe więc, że odbiorem odpadów będzie musiało się zająć Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, które potrzebuje czasu, by do tego zadania się odpowiednio przygotować!

Tematem zmiany stawki opłaty za śmieci Rada Miejska Łomży zajmowała się na sesji w minioną środę. Wówczas projekt uchwały został odrzucony. W budżecie miasta brakuje jednak środków, by rozstrzygnąć przetarg na wywóz odpadów, więc przed końcem miesiąca zwołana została nadzwyczajna sesja w tej sprawie.

W skierowanym do Rady Miejskiej wniosku czytamy, że „konieczność zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika głównie ze wzrostu kosztów odbierania, transportu odpadów, które po przeprowadzeniu postępowania przetargowego okazały się o około 20 proc. wyższe od tych z lat 2019-2021. Z dniem 1 stycznia 2021 roku wzrosły również koszty przyjęcia i zagospodarowania odpadów przez Zakład Gospodarowania Odpadami sp. z o.o. w Czartorii, co spowodowało wzrost kosztów przyjęcia z 5 518 889,98 zł w roku 2020 do 7 851 762, 12 zł w 2021 r. (…) Utrzymanie opłat wnoszonych przez mieszkańców miasta za odbiór odpadów komunalnych na dotychczasowym poziomie spowoduje kilkumilionowy deficyt środków finansowych w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Brak wystarczających środków finansowych uniemożliwia zawarcie umowy na odbieranie i transport odpadów od mieszkańców Łomży z firmą Usługi Komunalne BŁYSK Marianna Marczyk, wyłonioną w nierozstrzygniętym jeszcze, nieograniczonym postępowaniu przetargowym”. Oznacza to, że jeżeli radni nie podejmą uchwały, to przetarg nie zostanie rozstrzygnięty i nie będzie miał kto wywozić odpadów.

Reklama

Awaryjnie do wywozu odpadów przygotowywane jest MPGKiM, jednak prawdopodobnie nie będzie ono gotowe na odbiór odpadów już od 1 kwietnia. Co więcej, da się słyszeć głosy, że może to kosztować jeszcze więcej, niż wynosi oferta złożona w przetargu.

Wniosek do Rady Miejskiej o zwołanie nadzwyczajnej sesji zawiera dwa warianty miesięcznej stawki. Pierwszy, który był procedowany w ubiegłym tygodniu, zakłada ich wzrost w zabudowie jednorodzinnej o 8 zł na osobę, a w zabudowie wielorodzinnej o 7 zł na osobę. Zmiany zostały tak skonstruowane, aby „system śmieciowy” bilansował się na całym mieście. Drugi wariant to sugestia złożona podczas ubiegłotygodniowej sesji przez radnych Wojciecha Michalaka i Zbigniewa Prosińskiego z klubu „Przyjazna Łomża”, aby system bilansował się w poszczególnych sektorach. Zakłada on wzrost miesięcznej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zabudowie jednorodzinnej o 14 zł od osoby, a w zabudowie wielorodzinnej o 5 zł od osoby.

Reklama

Jeżeli radni zaakceptują jeden z proponowanych wariantów, to możliwe będzie podpisane umowy z firmą UK Błysk na odbiór odpadów w okresie od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2025 r. Jeśli nie, to czy czeka nas ekologiczna katastrofa? O tym przekonamy się już dziś! Początek nadzwyczajnej sesji zaplanowano na godz. 10:00.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości