Według sondażu "Opinie Polaków na temat bezpieczeństwa wewnętrznego", zrealizowanego w dniach od 10 do 13 grudnia 2014 na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, aż 72 proc. respondentów zadeklarowało, że zdecydowanie lub raczej ufa Policji. Częściej taką deklarację składają kobiety (79 proc.), niż mężczyźni (64 proc.). Wyraźnie mniejsze zaufanie do Policji mają ludzie młodzi (60 proc.). Jesteśmy przekonani, że wpływ na takie wyniki mają sytuacje podobne do tej, którą opisuje nasz czytelnik.
Z całą pewnością na stopień zaufania do tej intytucji mają wpływ takie sytuacje, jaką opisuje nasz czytelnik, który za pośrednictwem portalu www.mylomza.pl chce podziękować łomżyńskim policjantom za pomoc i życzliwość, jakie mu okazali.
- Za państwa pośrednictwem chcę podziękować panom policjantom i dyżurnemu łomżyńskiej Policji za sprawnie przeprowadzoną interwencję i ludzkie podejście do problemu - pisze nasz czytelnik i opisuje całą sytuację.
- Jakiś czas temu przytrafiła mi się niezbyt szczęśliwa przygoda. Podczas śnieżyc panujących nad Łomżą ktoś, domyślam się, że w wyniku braku miejsca na parkingu, zaparkował swój samochód bezpośrednio przed moją bramą garażową, gdzie na co dzień parkuję samochód. Nie pamiętam, ale chyba było wczesne przedpołudnie i mocno się spieszyłem, a do załatwienia miałem bardzo ważną sprawę rodzinną. Wezwana na miejsce Straż Miejska popisała się nie byle jaką skutecznością. Zamiast zainterweniować i wymusić na kierowcy odblokowanie mi wyjazdu – wlepiła mu tylko wezwanie za wycieraczkę!!!! Oburzenie moje było niesamowite, naprawdę się spieszyłem i nie miałem czasu dyskusję z "miejskimi stróżami prawa" - opisuje nasz czytelnik.
- Postanowiłem działać gdyż nie miałem innego wyjścia z sytuacji. Zadzwoniłem na Policję. Dyżurny szybko skierował patrol w mojej sprawie. Panowie policjanci ustalili właściciela pojazdu, jednocześnie zadysponowali pomoc drogową, która też szybko przyjechała na ich wezwanie. I odblokowała wyjazd. To, co nie udało się strażnikom miejskim, Policja załatwiła "od ręki". Niby nic wielkiego, ale jednak bardzo panowie mi wtedy pomogli. Z tego zamieszania nawet nie zapytałem się o ich nazwiska. Panowie, serdecznie dziękuję za zaangażowanie! - opowiada mężczyzna.
Takie właśnie sytuacje powodują, że zaufanie do Policji w społeczeństwie rośnie. Również sprawa poczucia bezpieczeństwa jest dla nas ważna. Dwie trzecie pytanych we wspomnianym na początku sondażu zgodziło się, że obecność patroli sprawia, że czują się bezpieczniej. Taką deklarację składały częściej kobiety (68 proc.), niż mężczyźni (59 proc.). Najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzieliły osoby w przedziale wiekowym od 35-54 lat. Nieco rzadziej zdanie to podzielały osoby z najmłodszej grupy wiekowej (59 proc.). Polacy mają natomiast bardzo zdecydowane zdanie dotyczące karania nietrzeźwych kierowców. Prawie wszyscy respondenci (96 proc.) opowiedzieli się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu.