Reklama

DEFENDER-Europe 2022. Prezydent Duda i minister Błaszczak obserwowali ćwiczenia w Nowogrodzie [VIDEO i FOTO]

19/05/2022 20:00

​​​​​​​W czwartek prezydent RP Andrzej Duda i szef MON obserwowali forsowanie rzeki Narew przez pododdziały Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych w ramach ćwiczenia Defender Europe 22.

DEFENDER-Europe 22 to międzynarodowe manewry organizowane przez amerykańskie siły zbrojne. Ich celem jest budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO. Bierze w nich udział 7000 żołnierzy z Polski, USA, Francji, Szwecji, Danii  i Wielkiej Brytanii wykorzystując ponad 3000 jednostek sprzętu bojowego.

- Wszyscy widzimy - sytuacja jaka jest na Ukrainie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę również z potencjalnego zagrożenia. To ćwiczenie, które zresztą jest ćwiczeniem dużo wcześniej zaplanowanym, ma pokazywać wspołdziałanie, sprawność sił sojuszu północnoatlantyckiego w kolektywnej obronie - mówił prezydent Andrzej Duda. - Cieszę się, że tym terytorium, które jest tutaj ćwiczone w obronie jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mam nadzieję, że wszystkim moim rodakom pokazuje to, że rzeczywiście jest ta sojusznicza dbałość o nasze bezpieczeństwo.

Reklama

Dziś (19.05) w Nowogrodzie ćwiczyli żołnierze z Polski, USA, Francji i Szwecji. Epizod  zakładał zajęcie przyczółku przez wojska. W działaniach wykorzystywane były m.in. samoloty SU-22, śmigłowce oraz sprzęt ciężki, który przeprawił się przez Narew dzięki przeprawom wodnym skonstruowanym przez żołnierzy.

- To jest bardzo ważne ćwiczenie. To ćwiczenie, które pokazuje, że siły sojusznicze budują interoperacyjność, współpracują ze sobą. Żołnierze Wojska Polskiego nieustannie podnoszą swoje umiejętności, w ten sposób wzmacniając bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i całej wschodniej flanki NATO - mówił z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama

Forsowanie Narwi obserwował również Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce.

- Jesteśmy gotowi - to jest najważniejsze przesłanie płynące z tego właśnie ćwiczenia - mówił. - Wojska amerykańskie i wojska europejskie stoją ramię w ramię z Polakami, dlatego właśnie, że polskie bezpieczeństwo jest dla nas święte - jak już powiedział prezydent Biden, dlatego też całe NATO stoi u boku Polski, stoi ramię w ramię z Polską po to, żeby zapobiegać i odstraszać zagrożenie ze wschodu.

Więcej w naszym materiale VIDEO

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości