Reklama

Dotacja z ministerstwa wspomoże rozwój PWSIiP

11/03/2015 12:17

Ponad 257 tys. złotych dotacji przyznało Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pieniądze mają zostać wykorzystane na rozwój potencjału naukowego. Tegoroczna dotacja jest wyższa od ubiegłorocznej aż o 100 tys. złotych, a przyznana została już trzeci raz z rzędu.

Łomżyńska uczelnia jest jedyną spośród 36 istniejących w kraju Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych, która decyzją Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych jako cała placówka uzyskała kategorię naukową „B”. Daje to możliwość pozyskiwania ministerialnych środków na badania statutowe. „Państwówka” korzysta z tego przywileju od trzech lat.

- Dotacja przyznawana jest uczelni od 2013 roku, wtedy rektor PWSIiP dr hab. Robert Charmas podjął decyzję, że uczelnia powinna poddać się ocenie parametrycznej prowadzonych badań naukowych. – wyjaśnia dr hab. Dariusz Surowik, pełnomocnik rektora ds. nauki i współpracy z zagranicą.

Reklama

Dotacja przeznaczana jest na finansowanie publikacji naukowych, materiałów niezbędnych do wykonywania badań empirycznych, wyjazdów konferencyjnych, wewnętrznych projektów badawczych. Oczywiście nasze ambicje naukowe rosną z roku na rok i dlatego oprócz puli ministerialnej, na wskazane cele przeznaczamy od lat także środki własne.

- Kiedy szesnaście lat temu powstawały w Polsce pierwsze PWSZ-ty nikomu się nie śniło, że niektóre z nich staną się ośrodkami naukowo-badawczymi oraz będą aspirować do uzyskania statusu akademii – twierdzi dr hab. Robert Charmas, rektor PWSIiP. – Rozwój PWSZ-etów stał się możliwy dzięki ustawie MNiSW z 2005 roku, która rozszerzała uprawnienia rektorów i uruchomiła tym samym ich ambicje naukowe. To zapewniło PWSZ-etom autonomię na polu badawczym, choć proces ten w niektórych przypadkach dopiero jest cementowany - tłumaczy rektor.

Reklama

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży działa od ponad 10 lat, oferuje 13 kierunków studiów, co oznacza dynamiczny rozwój dydaktyki. O aspiracjach naukowych jednostki świadczy wydana w 2009 roku publikacja „5 lat działalności Uczelni”, w której jej pierwszy rektor prof. dr hab. Kazimierz Pieńkowski określił dwa fundamentalne cele – uzyskanie przez PWSIiP statusu Akademii Łomżyńskiej na 600-lecie nadania Łomży praw miejskich oraz Uniwersytetu Łomżyńskiego na 650-lecie nadania praw miejskich.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości