Umowy na dofinansowanie remontów najważniejszych zabytków (w naszym regionie to głównie kościoły) podpisali dziś przedstawiciele dotowanych obiektów i członek zarządu województwa podlaskiego, Jacek Piorunek. Ze środków samorządowych do Łomży trafi ponad 116 tysięcy złotych. Piorunek nie ukrywał, że zarząd województwa ostrożnie wydaje każdą złotówkę.
- Czasy są trudne- przyznał członek zarządu województwa Jacek Piorunek podczas podpisania umów z beneficjentami, zorganizowanego w Zespole Szkół Katolickich w Łomży. - W tym roku na ratowanie zabytków przeznaczyliśmy 900 tysięcy złotych. W poprzednich pięciu latach te kwoty dochodziły nawet do 1,5 mln złotych- wyliczał.
Na uroczyste podpisanie umów zostali zaproszeni księża reprezentujący poszczególne parafie diecezji łomżyńskiej. To głównie kościoły skorzystają bowiem z samorządowej dotacji.
- Parafia w Piątnicy jest chyba kościołem najbardziej modlącym się o obwodnicę Łomży. Przeprowadzone ekspertyzy wykazały, że przyczyną mikrouszkodzeń budynku jest natężenie ruchu na trasie nr 61- stwierdził ks. Szczepan Dobecki, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy.
W tym roku piątnicki kościół otrzymał 25 tys. złotych na wzmocnienie konstrukcji okien w budynku.
Dotację w tej samej wysokości otrzymało Katolickie Gimnazjum im. kard. Wyszyńskiego. Szkoła ma ambitne plany przywrócenia dawnego układu architektonicznego budowli.
- Budynek został zbudowany w stylu art deco, podobny jest do budynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. To, co za przyznane pieniądze zrobimy w tym roku (dotacja przyznana została na remont holu wejściowego i klatek schodowych- przyp. red.) to dopiero początek- zapowiedziała podczas podpisania umowy Bożena Śliwowska, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich.
Z puli 900 tys. złotych do Łomży trafi w sumie 116 tys. złotych. Prawie wszystkie pieniądze zostały przekazane obiektom należącym do diecezji łomżyńskiej. Spośród wniosków od osób prywatnych, kwotę 5,5 tys. złotych otrzymali jedynie Jadwiga i Tadeusz Serafin, właściciele budynku po dawnym Szpitalu Wojskowym przy ul. Polowej.