Propozycję likwidacji szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży zamierza złożyć na najbliższej sesji Rady Miejskiej Łomży zastępca prezydenta dr Agnieszka Muzyk. Uczniowie mieliby kontynuować rozpoczętą naukę w trzech innych szkołach oraz w gimnazjach na terenie miasta.
Nowe władze miasta już przed rozpoczęciem urzędowania wiedziały, że przyjdzie im się zmierzyć z problemem Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych. Okazuje się, że po kilku latach względnego spokoju, powraca jedyny jak dotychczas "pomysł" na jego rozwiązanie, a jest nim likwidacja. Różnica pomiędzy poprzednią próbą likwidacji, jak miała miejsce jeszcze za kadencji prezydenta Brzezińskiego, a obecną jest taka, że samo życie dało obecnym władzom do ręki dużo więcej argumentów za takim rozwiązaniem.
Likwidacja szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w Łomży, czyli Technikum Nr 9, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. 33 Pułku Piechoty nie oznacza jednak likwidacji kierunków nauczania. Uczniom ze zlikwidowanego Technikum Nr 9 zapewnia się kontynuowanie nauki w:
Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży - Technikum Geodezyjne - kierunek kształcenia w zawodzie technik geodeta,
Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży - Technikum Ochrony Środowiska - kierunek kształcenia w zawodzie technik ochrony środowiska,
Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży - Technikum Technologii Drewna - kierunek kształcenia w zawodzie technik technologii drewna.
Uczniom ze zlikwidowanego Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. 33 Pułku Piechoty zapewnia się kontynuowanie nauki w Publicznych Gimnazjach w Łomży prowadzonych przez Miasto Łomża. Jeśli chodzi o Zasadniczą Szkołę Zawodową, to z uwagi na brak uczniów, problem nie istnieje.
Wiceprezydent Muzyk podaje całą listę argumentów przemawiających za likwidacją placówki.
Jeśli chodzi o Zasadniczą Szkołę Zawodową, to od kilku już lat nie kształci ona uczniów i istnieje tylko formalnie. W ofercie naboru do Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych w kolejnych latach pojawiła się oferta kształcenia w tej szkole. Mimo promocji ze strony szkoły w ostatnich latach nie zdołano utworzyć żadnego oddziału.
W Technikum nr 9 w kolejnych latach następuje stopniowy spadek stopnia organizacyjnego szkoły. Jeszcze w roku szkolnym 2010/2011 Technikum nr 9 liczyło 193 uczniów uczących się w ośmiu oddziałach. Obecnie jest to tylko pięć oddziałów i 93 uczniów. W dodatku 1 września 2014 r. Technikum nr 9 rozpoczęło nowy rok szkolny z zerowym naborem do klas pierwszych. W klasie drugiej technikum, z uwagi na liczbę uczniów, połączono kształcenie w zawodach technik geodeta (14 osób) i technik ochrony środowiska (12 osób) w jeden szkolny oddział liczący 26 uczniów. Na poziomie klas trzecich występują dwa szkolne oddziały liczące razem 36 uczniów, kształcące w zawodach technik geodeta (22) i oddział łączony kształcący w zawodzie technik technologii drewna (5) i technik ochrony środowiska (9). Na poziomie klas czwartych do dwu oddziałów kształcących w zawodach technik geodeta (17) i technik ochrony środowiska (12) ogółem uczęszcza 29 osób.
Prezydent Muzyk podpiera się przy tym dodatkowo prognozą zapotrzebowania na usługi edukacyjne dla Łomży w latach 2014-2030. Wynika z niej jasno, że najsilniej zjawiska demograficzne oddziaływać będą w przedziale lat 2014 - 2030 na szkoły ponadgimnazjalne. Stała i wyraźna tendencja spadkowa towarzyszyć będzie tym szkołom aż do roku 2019 Prognozowana liczba uczniów spadnie w tym czasie aż o 660 osób, co stanowi liczbę uczniów zbliżoną do rozmiarów jednej dużej szkoły. Jeżeli dotychczasowe tendencje w naborze do klas pierwszych szkól ponadgimnazjalnych nie zmienią się, spadek nastąpi w szkołach zawodowych. Należy przypuszczać że racjonalną decyzją będzie likwidacja jednej ze szkół tego typu.
Sytuacja Gimnazjum nr 3 bardzo przypomina sytuację Technikum. W roku szkolnym 2010/2011 Gimnazjum nr 5 liczyło 157 uczniów uczących się w 6 oddziałach. W kolejnych latach odnotpwywany był stopniowy spadek liczby uczniów, a co za tym idzie również liczby oddziałów do odpowiednio 59 i trzech. W ubiegłym roku w klasie pierwszej Gimnazjum naukę podjęło tylko 13 uczniów. W obwodzie szkoły. W klasie drugiej jest 18 uczniów a w klasie trzeciej 23.
Z uwagi na tradycje kształcenia w zawodach likwidowanego technikum, wiceprezydent proponuje jednak pozostawić w ofercie szkół wskazanych do kontynuacji kierunków kształcenia, kształcenie w zakresie zawodów: technik technologii drewna, technik geodeta oraz technik ochrony środowiska.
Niestety, nie udało nam się dzisiaj skontaktować z panią Agnieszką Muzyk w celu zadania kilku dodatkowych pytań. Otrzymaliśmy natomiast informację, że w sprawie likwidacji Zespołu Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych planowana jest wkrótce konferencja prasowa, na której będziemy mogli zadać nasze pytania i uzyskać odpowiedzi. W tej sytuacji wrócimy jeszcze do tematu.