Zespół Teatru Lalki i Aktora powrócił z Suboticy (Serbia), gdzie w konkursie 22. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci prezentował spektakl „Kominiarczyk" w reżyserii Jarosława Antoniuka. Międzynarodowe jury przyznało spektaklowi dwie nagrody.
- Jest nam niezmiernie miło poinformować, że międzynarodowe jury w składzie: Boris Goldovsky z Rosji, Kata Csato z Węgier, Zoran Djeric z Serbii, Maja Lucic z Chorwacji oraz Wiesław Hejno z Polski zauważyło nasz spektakl i przyznało dwie nagrody - przekazuje Dorota Ciwoniuk, koordynator pracy artystycznej Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Marek Janik otrzymał nagrodę aktorską, zaś Bogdan Szczepański – nagrodę za najlepszą muzykę oryginalną do spektaklu.
- To ogromny sukces znaleźć się w gronie laureatów biorąc pod uwagę fakt, że w tej edycji serbskiego festiwalu w konkursie zaprezentowało się 18 teatrów z 15 krajów (Norwegia, Włochy, Węgry, Słowenia, Meksyk, Indie, Serbia, Niemcy, Rosja, Rumunia, Grecja, Chorwacja, Japonia, Czarnogóra oraz Polska) wybranych spośród 201 zgłoszeń z całego świata. Warto też podkreślić fakt, iż łomżyński teatr był jedynym reprezentantem naszego kraju - dodaje Dorota Ciwoniuk.
Zdobyte nagrody są kolejnymi dla zrealizowanego przed dziesięciu laty spektaklu. „Kominiarczyk" to bardzo ważna pozycja w repertuarze łomżyńskiego teatru. Jest widowiskiem poetyckim, zrealizowanym z duża kulturą sceniczną. Nie ma natrętnego dydaktyzmu i celebracji teatru lalek. To widowisko pełne zaskakujących rozwiązań sytuacyjnych i dramaturgicznych.
„Kominiarczyk" prezentowany był już wcześniej na krajowych i zagranicznych przeglądach, m. in. na Festiwalu Polskich Sztuk dla Dzieci i Młodzieży Kon-Teksty w Poznaniu, Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Banja Luce (Bośnia i Hercegowina) oraz Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek w Omsku (Rosja). Zdobywał także wyróżnienia, jak nagroda aktorska dla Tomasza Rynkowskiego oraz dwukrotnie nagroda za muzykę dla Bogdana Szczepańskiego.